لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۲

پیک کرونا در ایران تا پایان بهمن؛ عضو کمیته علمی مقابله با کرونا: کار که خراب می‌شود «پشت هم قایم می‌شوند»


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

عضو کمیته علمی مقابله با کرونا در ایران می‌گوید‏تا پایان بهمن، ایران درگیر پیک جدید کرونا می‌شود. حمید عمادی گفته است که به رغم درخواست‌ها برای عدم بازگشایی مدارس، ‏«ستاد کرونا به کار خود ادامه داده و بازگشایی‌ها را انجام می‌دهد. وقتی هم که کار خراب می‌شود پشت هم قایم می‌شوند.»

این عضو کمیته علمی مقابله با کرونا افزود: «به شکلی رفتار می کنند انگار کرونا تمام شده و عادی‌انگاری می‌کنند. باید جلوی بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها گرفته شود.»

وزیر کشور ایران که فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز هست بارها بر لزوم بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تأکید کرده است.

احمد وحیدی چندی پیش در همایش شورا‌های آموزش و پرورش گفت: «تاکنون آماری از ابتلای دانش آموزی برای حضور در کلاس و برگزاری امتحانات نداشتیم.» این در حالی است که گزارش‌هایی از ابتلای دانش‌آموزان به کرونا در برخی از استان‌ها منتشر شده است اما وزارت بهداشت تأکید کرده است که ابتلا «خارج از مدرسه» صورت گرفته است.

معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز در واکنش به این که بازگشایی مدارس ممکن است به شیوع گسترده‌تر کرونا در کشور بیانجامد گفته بود: « این هنر نیست که بخواهیم با تعطیل کردن همه چیز را مدیریت کنیم.»

اقدام به بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها در شرایطی که امیکرون در کشور رو به گسترش است با انتقادهای زیادی روبرو شده است.

شهریور ماه سال گذشته نیز مقامات بهداشتی ایران در بحبوحه شیوع کرونا اقدام به بازگشایی مدارس کردند؛ موضوعی که انتقاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی را نیز به همراه داشت. رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی آن زمان گفت: « اگر فکر کنیم دانش‌آموزان مقاطع پایین را طوری مدرسه می‌بریم که پروتکل‌ها رارعایت کنند بیشتر به یک شوخی شبیه است.»

حمید عمادی، عضو کمیته علمی مقابله با کرونا و رئیس بخش عفونی بیمارستان امام خمینی، در همین رابطه گفته است: «شهریور سال گذشته پیک دوم کرونا را تمام کردیم وبا باز شدن مدارس افرادی که به کرونا مبتلا بودند در کنار دیگر دانش‌آموزان قرار گرفتند و بدون اینکه پیک دوم تمام شود به سرعت وارد پیک سوم شدیم.»

معاونت بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرده است که در هفته منتهی به ۲۹ دی ماه ۱۴۰۰، مدارس در رتبه چهارم دریافت اخطار و معرفی به مراجع قضایی در میان اماکن عمومی را به خود اختصاص داده‌اند.

در عین حال، بسیاری نسبت به نداشتن زیرساخت‌های موجود و بودجه کافی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در شمار زیادی از مدارس هشدار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG