لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۴

افزایش قیمت بلیط پروازهای داخلی؛میانگین سن هواپیماهای کشور «بیش از ۲۵ سال» است


همزمان با افزایش مکرر و نامحسوس بهای بلیط پروازهای داخلی، شش هواپیما‌های مسافری در کمتر از چهارده روز گذشته دچار «نقص فنی» شده‌اند.

روزنامه «خراسان» چاپ مشهد در شماره روز شنبه یازدهم تیرماه با استناد به «اخبار چند وقت اخیر» نوشته است که حوزه حمل و نقل هوایی کشور «وضعیت مطلوبی ندارد» و بسیاری از سفرهای داخلی و البته خارجی به دلیل نقص فنی یا با «تاخیر طولانی» همراه بوده یا بعد از بلند شدن هواپیما، به همان دلیل نقص فنی مجبور به «فرود اضطراری» شده است.

این رسانه در گزارش خود با عنوان «زنگ خطر سوانح هوایی» با تاکید بر اینکه «ناوگان هوایی کشور پیر است» و میانگین سن هواپیماهای کشور «بیش از ۲۵ سال است»، نوشته است بر اساس استانداردهای جهانی، هواپیماهای «بالای ۲۰سال» فرسوده به شمار می‌روند و بسیاری از هواپیماهای موجود در ناوگان هوایی کشور «باید هرچه سریع‌تر از خط پرواز خارج شوند.»

محمد محمدی‌بخش، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری نیز بیست و یکم خردادماه در نشستی خبری با نمایندگان برخی از رسانه‌های داخلی، اعلام کرده بود که از «۳۳۰ فروند» هواپیمای ناوگان هوایی کشور تنها «۱۶۰ فروند» فعال است و «۱۷۰ فروند» دیگر به دلایل فنی و نقص در موتور «زمین‌گیر» شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی دولت سیزدهم جمهوری اسلامی ایران گفته بود که مشکل بخش عمده‌ای از ۱۷۰ فروند هواپیمای زمین‌گیر شده، موضوع «موتور و قطعات» است که باید تامین شود تا «اجازه پرواز» بیابند.

از سوی دیگر، یک هفته پس از اجرای طرح «فروش بلیت هواپیما با نرخ دلاری به مسافران غیرایرانی»، رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران به خبرگزاری «ایسنا» گفته است در هفته گذشته پس از اجرای این طرح، بلیت پرواز تهران ـ مشهد به نرخ اتباع خارجی، به مسافر ایرانی فروخته شد.

حرمت‌الله رفیعی در ارتباط با تبعات مستقیم این «دو نرخی» شدن بهای پروازهای داخلی، اظهار داشته است: مستندات داریم که بلیت «صندلی اکونومی» را «شش میلیون تومان» به مسافر ایرانی قیمت داده‌اند.

روزنامه خراسان در بخش دیگری از گزارش امروز خود آورده است که وجود «چالش‌های متعدد» از جمله افزایش نقص فنی در هواپیماها، فرسودگی ناوگان و مواردی از این دست، مربوط به چند هفته اخیر نمی‌شود و «معضل چندین ساله صنعت هوایی است»

این رسانه با استناد به سخنان «فعالان حوزه هوانوردی»، سوانح هوایی رخ داده طی هفته‌های اخیر در ایران را نتیجه «زنجیره‌ای از کمبودها و نقص‌ها» در این بخش دانسته و افزوده: مجموعه‌ای از مشکلات، از جمله سوء مدیریت، تحریم‌ها، سن بالای ناوگان هوایی و افزایش تعدد پرواز هواپیماهای محدود موجب بروز سوانح اخیر شده است.

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران مردادماه ۱۴۰۰ در توجیه گرانی‌های چندباره بهای بلیط، طی سخنانی واکنش برانگیز گفته بود: «لزومی ندارد همه اقشار از هواپیما استفاده کنند.»

حوادث خطوط مسافربری هوایی ایران در حالی روز به افزایش است که در ماه‌های گذشته موارد مشابه در ناوگان نظامی کشور نیز روندی صعودی یافته و چند سانحه مرگبار به وقوع پیوسته است.

XS
SM
MD
LG