لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۰۴

فرود اضطراری هواپیما مشهد - مسقط بعد از سه ساعت سرگردانی در آسمان


یک فروند هواپیمای مسافربری متعلق به شرکت هواپیمایی قشم که بامداد روز چهارشنبه ۸ تیرماه از مشهد به مقصد مسقط پایتخت عمان به پرواز درآمد، به دلیل ترکیدگی لاستیک هواپیما پس از سه ساعت پرواز بر روی آسمان مشهد، در فرودگاه این شهر مجبور به فرود اضطراری شد.

حسین آریان معاون ناوگان قشم ایر در جزئیات این خبر گفت: این هواپیما در مسیر مشهد به مسقط ساعت ۵۵ دقیقه بامداد با فوکر ۱۰۰ تیک آف کرد و چند دقیقه پس از برخاست هواپیما و گردش به چپ ناگهانی هواپیما و تماس با برج مراقبت، خلبان متوجه ترکیدگی لاستیک‌ها می‌شود.

به گفته معاون ناوگان قشم ایر، به دلیل پر بودن مخزن سوخت هواپیما، خلبان حدود سه ساعت روی آسمان فرودگاه مشهد پرواز می‌کند تا سوخت به اتمام برسد تا بتواند هواپیما را برای فرود دوباره آماده کند.

  • روایت یک کاربر توئیتر از دورزدن‌های سه ساعته هواپیما در آسمان مشهد:

آریان به خبرگزاری مهر گفته که در هفته‌های اخیر دو یا سه حادثه مشابه ترکیدگی لاستیک برای هواپیما‌های سایر ایرلاین‌ها هم رخ داده بود که به نظر می‌رسد «ایراد از باند فرودگاه» باشد اما هنوز قطعی نیست. قرار است که امروز جزئیات این حادثه در سازمان هواپیمایی کشوری مورد بررسی قرار گیرد.

تازه‌ترین ارزیابی‌ها نشان می‌دهد میانگین سن ناوگان هوایی ایران «بالای ۲۰ سال» سن دارد و این میانگین، ۱۷ سال بالاتر از استاندارد جهانی است. از زمان ماجراجویی هسته‌ای جمهوری اسلامی، ایران تحت تحریم‌های بین المللی قرار داد و حکومت ایران برای خرید هواپیمای جدید با محدودیت‌هایی روبرو است.

ناوگان هوایی ایران سالهاست که تحت تحریم‌های آمریکا است. واشنگتن می‌گوید جمهوری اسلامی از این ناوگان، به ویژه خطوط هوایی ماهان، در نقل و انتقال سلاح به کشور‌هایی مانند سوریه استفاده کرده است.

ناوگان هوایی ایران بر اثر استهلاک و عدم توانایی در تعویض قطعات یدکی هواپیما بارها شاهد سانحه هوایی بوده است. بعد از توافق هسته‌ای برجام در سال ۹۵، امکان خرید هواپیمای جدید برای ایران فراهم شد اما بعد با بازگشت تحریم‌ها در دوره دونالد ترامپ، این اتفاق روی نداد.

علیرضا برخور، نایب رئیس هیئت مدیره انجمن شرکت‌های هواپیمایی و مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی پیشتر گفته بود بیش از نیمی از هواپیما‌های ایران «به دلیل نبود قطعات به خصوص موتور» زمین‌گیر هستند.

XS
SM
MD
LG