لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۳

مذاکرات جامع اتمی با ایران هفته آینده آغاز می شود


وندی شرمن، معاون وزیر امورخارجه آمریکا
وندی شرمن، معاون وزیر امورخارجه آمریکا
وندی شرمن، معاون وزیر امورخارجه آمریکا برای شرکت در مذاکرات اتمی گروه ۱+۵ با ایران، ۲۸ بهمن به وین می رود.

خانم شرمن رهبری هیات آمریکایی در این مذاکرات را برعهده دارد.

نشست ۲۸ بهمن ماه، اولین دور مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران از زمان آغاز اجرای توافق اولیه اتمی با ایران، موسوم به «طرح اقدام مشترک» است.

این مذاکرات با هدف دستیابی به یک توافق دراز مدت اتمی با ایران انجام خواهد شد که بر اساس آن برنامه اتمی ایران محدود، تحریم ها مرتبط علیه این کشور برداشته می شود.

مذاکرات جامع اتمی با ایران در شرایطی صورت می گیرد که هم دولت آمریکا و هم دولت ایران از سوی مخالفان توافق اولیه اتمی تحت فشار قرار دارند.

در آمریکا گروهی از قانونگذاران خواهان افزایش تحریم ها علیه ایران هستند، امری که دولت باراک اوباما بارها با آن مخالفت کرده است.

روز چهارشنبه ۱۰۰ قانونگذار دموکرات و ۴ قانونگذار جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای به باراک اوباما، از سیاست او در قبال ایران حمایت کردند.

آنان در نامه خود آورده اند که توافق اولیه اتمی با ایران که نوامبر گذشته بدست آمد، امکان دستیابی به یک توافق جامع را افزایش داده است. این نمایندگان گفته اند کنگره آمریکا باید به دیپلماسی فرصت دهد.

نامه این دسته از قانونگذاران در واقع مخالفت با تلاش کسانی است که خواهان افزایش تحریم های ایران شده اند.

دولت باراک اوباما می گوید تحریم ها بیشتر می تواند گفتگوهای اتمی با ایران را از مسیر خود منحرف کند و ممکن است مسیر جنگ را باز کند.

با این حال، باراک اوباما تاکید کرده است در صورتی که کنگره آمریکا تحریم های جدیدی علیه ایران تصویب کند، او این مصوبه را وتو خواهد کرد.

از سوی دیگر در ایران، شماری از نمایندگان محافظه کار مجلس می گویند دولت با انجام مانورهای موشکی مخالفت کرده و از ورود یک هیات موشکی کره شمالی به ایران جلوگیری کرده است.

اما مسوولان نظامی جمهوری اسلامی اخیرا اعلام کردند ایران چند موشک جدید آزمایش کرده و یک ناو گروه خود را نزدیک مرزهای آبی آمریکا می فرستد.

مدت توافق اولیه اتمی ایران و قدرت های جهانی شش ماه اعلام شده است. قرار است در این مدت ایران با قدرت های جهانی برای رسیدن به یک توافق جامع اتمی مذاکره کند.
XS
SM
MD
LG