لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۰

مصباح یزدی حسن روحانی را تلویحاً دروغگو خواند


آیت الله محمدتقی مصباح یزدی در انتخابات اخیر پشتیبان سعید جلیلی بود
آیت الله محمدتقی مصباح یزدی در انتخابات اخیر پشتیبان سعید جلیلی بود
در حمله ای کاملاً بیسابقه آیت الله محمدتقی مصباح یزدی به دولت جمهوری اسلامی تاخته و حجت الاسلام حسن روحانی و یارانش را، البته بدون ذکر نام آن ها، به دروغگویی متهم کرده است.

از دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی تا کنون سابقه نداشته است که یکی از روحانیون سرشناس و خبرساز ،دولت جمهوری اسلامی را آماج چنین انتقادات آتشین و صریحی قرار داده باشد.

آیت الله مصباح یزدی که تا ماه های پایان دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد پشتیبان بی چون و چرای او بود، و در آخرین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی از سعید جلیلی در برابر دیگر نامزدهای احراز این مقام، از جمله در برابر حجت الاسلام حسن روحانی، آشکارا پشتیبانی کرد، در یک سخنرانی در قم از این که رئیس جمهوری اسلامی منتقدان توافق موقت هسته یی تهران با گروه ۱+۵ را «بیسواد» خوانده است، با تلخی یاد کرد و، باز بدون ذکر نام همکسوت خود، حسن روحانی، گفت:

«[منتقدان از جمله روحانیون موسوم به اصولگرای منتقد توافق در ژنو] را متهم می‌کنند به بی سوادی و کم فهمی و کج فکری و چیزهای دیگر؛ می گویند شما را چه کار به این کارها؟ شما را چه به اقتصاد و سیاست؟ بی سوادها! [اما این انتقدات] نصیحت خدا و پیغمبر است [که می گوید] کسی که شما را نصیحت کند و از شما انتقاد کند، دوست نمی‌دارید.»

حسن روحانی روز سه شنبه گذشته در نشستی با روساء دانشگاه های ایران، با اشاره به انتقادات رو به گسترش از توافق ژنو، گفته بود:

«چرا فقط یک عده کم سواد صحبت کنند و اساتید دانشمند و بزرگان دانشگاه های ما خصوصی حرف بزنند.»

قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز گذشته یکی از همین استادان دانشگاه، دکتر صادق زیبا کلام استاد علوم سیاسی را که از جمله درباره مسائل هسته ای ایران ابراز نظر کرده است به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «تشویش اذهان عمومی»، «توهین به قوه قضائیه»، «افترا» و «تضعیف نظام جمهوری»، به دادسرا احضار و پس از دریافت وثیقه یی برابر با پنجاه میلیون تومان، موقتاً آزاد کرد.

*آیت الله مصباح درباره ارتباط با آمریکا به حجت الاسلام روحانی تلویحاً زنهار داد.
آیت الله مصباح یزدی، در سخنرانی روز چهارشنبه گذشته اش، دولت جمهوری اسلامی را نیز تلویحاً «دروغگو»، «قسی القلب» و «فروشنده عزت مردم» خواند:
« می‌گویید انتقاد را دوست داریم و حق با مخالف است، ولی دروغ می گویید؛ طاقت شنیدن یک جمله گل [را هم] ندارید. آن هایی که قسی القلب هستند می گویند: شما را چه به این کارها؟ شما را چه به اقتصاد و سیاست؟»

محمدتقی مصباح یزدی، سپس، درباره توافق جمهوری اسلامی با آمریکا نیز زنهار داد که «فریب آمریکا را نخورید، دنبال راحتی خیالی نروید؛ این رفاهی که به شما وعده می دهند دروغ است و به آن نخواهید رسید؛ اگر هم برسید به چه قیمتی؟ عزت مردم را می فروشید، خون‌های هزاران شهید را که در طول این سه دهه ریخته شده به باد می دهید تا این که چند روزی چند دلاری که از پول‌های خودتان است را به شما بازگردانند؛ زهی خیال باطل!»

زنهار گویی نماینده تهران در مجلس خبرگان که از هواداران فرضیه دسیسه چینی جهان غرب، بخصوص آمریکا، برای براندازی جمهوری اسلامی است، تازگی ندارد.

اوائل بهمن ماه ۱۳۷۸ نیز که ایران در آستانه انتخابات مجلس ششم جمهوری اسلامی بود، این گفته محمدتقی مصباح یزدی که رئیس سابق سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، «سی آی ای»، با یک چمدان پول نقد مخفیانه به ایران آمده تا «اصولگرایان در مجلس آینده اکثریت را به دست نیاورند»، خبرساز شد:
«اين فرد بعنوان توريست وارد کشورمان شده و با چند مسوول نشريات و روزنامه ها تماس گرفته و دلارها را به خير پدرش به آنان داده است.»

درخواست جناح اصلاحگرا از مصباح یزدی برای اثبات این ادعا تا کنون به جایی نرسیده است.

*«شاه هم می گفت این آخوند ها یک دم کنی روی سرشان گذاشته اند و نمی فهمند»...
محمدتقی مصباح یزدی که از اعضاء بلندپایه جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز هست، بار دیگر به حسن روحانی تاخت، و او را تلویحاً با محمدرضاشاه پهلوی مقایسه کرد و گفت:

«امروز به روحانیت می گویند تو که تخصص نداری، در مسائل اقتصادی و سیاسی چرا حرف می زنی؟ برو دنبال درس حوزه. شاه هم می گفت این آخوندها یک دم کنی روی سرشان گذاشته‌اند و نمی فهمند سیاست یعنی چه، و ما چه دنیایی داریم».

*«بلا ها مردم را به سوی خدا می برد»

آیت الله مصباح یزدی درگیری های اقتصادی را «جنگ نرم» خواند و با اشاره به رویداد موسوم به «شعب ابیطالب» در تاریخ اسلام، و این که مشرکین مسلمانان را در تحریم اقتصادی قرار دادند؛ و نمی گذاشتند کسی به مسلمانان غذا و دیگر امکانات لازم برای زندگی را بدهد، نزول بلا و پدید آمدن دشواری های اقتصادی برای مردم را عامل بازگشت به سوی خدا دانست:
«این بلاها کمک می کند مردم گریه و زاری کنند و به طرف خدا بروند.»

هواداران و یاران حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی، تا لحظه انتشار این گزارش به گفته های آیت الله مصباح یزدی واکنشی نشان نداده اند.
XS
SM
MD
LG