لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۴۶

حمله محافظه کاران و نظامیان به روحانی


مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح
مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح
علی خلیلی یک نماینده مجلس شورای اسلامی می گوید اگر موضوع «جلوگیری از ورود هیات کره شمالی به ایران» توسط دولت حسن روحانی صحت داشته باشد، علی لاریجانی، رئیس مجلس این موضوع را پیگیری می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی خلیلی، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت در مجلس شورای اسلامی همچنین گفته است دولت برای مانورهای نظامی در ایران محدودیت به بوجود آورده است.

او گفته برخی از نمایندگان خواستار موضع گیری مجلس شده اند.

خبرگزاری فارس نیز در خبری مشابه گزارش داده ۲۲ نماینده مجلس از جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران درباره جلوگیری از «سفر هیأت‌های کارشناسی سایر کشورها در جهت توسعه توان موشکی به ایران» و «عدم حمایت از پیشرفت‌های دفاعی کشور» از وزیر امورخارجه سوال کرده اند.

اسماعیل کوثری، روح الله حسینیان، و علیرضا زاکانی از جمله نمایندگان محافظه کاری هستند که از این سوال را از وزیر امورخارجه ایران پرسیده اند. آنان پیشتر نیز مخالفت خود را با توافق اولیه اتمی ایران و گروه ۱+۵ اعلام کرده بودند.

انتقاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به جلوگیری از سفر «کارشناسان موشکی به ایران برای افزایش توان موشکی» جمهوری اسلامی در حالی صورت می گیرد که احمد وحیدی، وزیر دفاع دولت محمود احمدی نژاد در آبان ۱۳۹۰ گفته بود ایران در حوزه موشکی «به صورت کامل به خودکفایی رسیده است».

همگام با افزایش حملات فعالان سیاسی و رسانه های محافظه کار به دولت حسن روحانی و سیاست خارجی او، فرمانده هان سپاه نیز بر انتقادات از دیپلماسی جدید ایران در عرصه بین المللی افزوده اند.

مسعود جزایری، از فرمانده هان سپاه و معاون ستاد کل نیروهای مسلح روز یکشنبه گفت: «عده‌ای فکر می‌کنند با یک روند توافقی با غرب می‌توان مسائل اقتصادی کشور را حل کرد.»

او گفت: «تا زمانی‌که نگاه به بیرون جایگزین سرمایه‌گذاری بر ظرفیت‌های داخلی شود نمی‌توان با فشارهای اقتصادی دشمن مقابله کرد.»

این انتقادات در حالی مطرح می شود که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مصاحبه اخیر خود با صدا و سیما، درباره توافق اولیه اتمی ایران با قدرت های جهانی گفته بود «امروز شاهد این هستیم که زنجیرهای ظالمانه و ناحقی که بر تحرک اقتصادی جامعه ما بسته بودند، در حال پاره شدن است.»

همچنین روز یکشنبه، خبرگزاری ها به نقل از مسوولان نظامی ایران گزارش دادند یک ناو گروه ارتش با ورود به اقیانون اطلس به آب های آمریکا نزدیک خواهد شد.
خبرگزاری ها به نقل از ناخدا یکم رضائی حداد، فرمانده ناوگان شمالی نیروی دریایی ایران، نوشتند ناو شکن و کشتی تدارکاتی ایران، برای نخستین بار، در نزدیکی قلمرو دریایی آمریکا شناور خواهند شد، و «این اقدام دارای پیامی» با خود است.

کشتی های جنگی ایران در زمان دولت محمود احمدی نژاد با عبور از کانال سوئز در آب های سوریه پهلو گرفتند که ابراز نگرانی اسرائیل را به دنبال داشت.

شماری از قانونگذاران در آمریکا با درخواست برای تحریم بیشتر ایران دولت باراک اوباما را تحت فشار گذشته اند. آنان در حالی خواهان افزایش تحریم ها هستند که بر اساس توافق اولیه اتمی ایران و قدرت های جهانی که سال گذشته میلادی صورت گرفت، قرار است در زمان انجام مذاکرات مربوط به توافق جامع اتمی، تحریم جدیدی علیه ایران تصویب نشود.
XS
SM
MD
LG