لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۳

دادگاه آرژانتین همکاری با ایران درباره آمیا را لغو کرد


عکس آرشیوی از یهودیان آرژانتین که خواستار اجرای عدالت در پرونده آمیا شدند.
عکس آرشیوی از یهودیان آرژانتین که خواستار اجرای عدالت در پرونده آمیا شدند.

یک دادگاه فدرال در آرژانتین از ادامه کار کمیسیون مشترک آرژانتین و ایران، که برای تحقیق درباره شدیدترین حمله تروریستی در آن کشور تشکیل شده بود، جلوگیری کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دادگاه نیمه شب پنجشنبه تشکیل کمیسیون مشترک را رد کرد، آنرا اقدامی دانست که از حیطه اختیارات وزیر امور خارجه فراتر می رود و مغایر با قانون اساسی دانست و گفت کمیسیون ممکن است کوشش های شاخه قضایی، به سرپرستی آلبرتو نیسمان دادستان، را برای حل مساله به تاخیر بیاندازد یا مانع شود.

در انفجاری که در سال ۱۹۹۴ در ساختمان انجمن مشترک اسرائیل – آرژانتین، موسوم به آمیا، در بوئنوس آیرس روی داد، ۸۵ نفر کشته شدند.

آسوشیتدپرس می گوید باوجود ۲۰ سال تلاش، سیستم قضایی آرژانتین هنوز کسی را در ارتباط با آن حادثه به محاکمه نکشیده است. چند مقام ایرانی سال ها است در فهرست پلیس بین المللی قرار دارند، اما دادستان های آرژانتین هرگز قادر نبوده اند از آنها بازجوئی کنند.

هکتور تیمرمن وزیر امور خارجه آرژانتین سال پیش توافق با ایران برای تشکیل کمیسیون مشترک را راهی جهت رسیدن به حقیقت توصیف کرد.

او در واکنش به رای دادگاه روز جمعه گفت شاخه قضایی به حوزه ای که در محدوده اختیارات قوه مجریه قرار دارد دست اندازی می کند. وزیرمشاور در کابینه آرژانتین گفت مقامات استیناف خواسته اند و امیدوار هستند دادگاه عالی حکم نهایی را به سرعت صادر کند.

ایران بارها هرگونه مداخله ای در انفجار در ساختمان انجمن اسرائیل – آرژانتین تکذیب کرده است. خبرگزاری ایرنا روز جمعه در گزارشی در باره رای دادگاه گفت اتهاماتی که ایران وارد می آید از فشار سیاسی شدید امریکا و اسرائیل ناشی می شود.
XS
SM
MD
LG