لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۵

برگزاری کنفرانس ضدصهیونیستی در ایران لغو شد


مقامات ایران دستور لغو برگزاری کنفرانس سالانه ای را صادر کرده اند که قرار بود به نام «افق جدید» کنفرانسی «ضد صهیونیستی» باشد. از ٦٣ شخصیت از سراسر جهان برای شرکت در این کنفرانس دعوت شده بود. برخی ناظران این تصمیم را اقدامی ارزیابی کرده اند که دولت جدید حسن روحانی برای قرار دادن کشور در مسیری جدید برگزیده است.

چهره های تندرو و افراطی جمهوری اسلامی موجی از انتقادهای شدید و خصمانه را متوجه تصمیم لغو این کنفرانس از سوی وزارت امور خارجه کرده اند. تارنماهای حامی برگزاری این همایش از لغو برگزاری این کنفرانس به شدت انتقاد کرده اند. نادر طالب زاده، یکی از چهره های اصلی برگزاری این کنفرانس گفته است لغو برگزاری این همایش «اشتباه بزرگی بود که دولت مسئول آن است». وی «لغو جشنواره ضد صهیونیستی افق نوین» را «فاجعه» خوانده است.

تارنمای جهان نیوز روز جمعه ١١ اکتبر نوشت وزارت امور خارجه ایران تصمیم گرفت برگزاری این همایش را در تهران لغو کند، چون تصور می کرد این کنفرانس سیاست دولت «برای تعامل با جامعه بین الملل» را تضعیف می کند.

کنفرانس ضد ضهیونیستی برای اولین بار در سال ٢٠٠٥ برگزار شد. محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران از این همایش برای مطرح کردن دیدگاه های خود و لفاظی علیه اسرائیل بهره می جست. احمدی نژاد در همین کنفرانس «هولوکاست» را افسانه خواند و خواهان «پاک شدن اسرائیل از نقشه جهان» شده بود.

آقای روحانی رویکرد به نسبت میانه روتری را در قبال غرب نشان داده است و در مصاحبه اخیر خود به وجود تراژدی تاریخی هولوکاست اذعان کرد.

روزنامه دیلی استار نوشت پای پیش گذاشتن های روحانی به سوی غرب ظاهراً از حمایت آیت الله خامنه ای برخوردار است، و تا زمانی که چنین حمایتی باقی است، واکنش های منتقدین نخواهد توانست کوشش های روحانی برای کاهش تنش با جهان را مختل کند.
جناح های تندرو ضمن حمله به حسن روحانی او را به امتیاز دادن به غرب متهم می کنند.
XS
SM
MD
LG