لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۸

امیرعبداللهیان در تماس تلفنی با بورل از صدور قطعنامه شورای حکام انتقاد کرد


حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران - آرشیو
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران - آرشیو

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز شنبه با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کردند.

طبق بیانیه وزارت امور خارجه، آقای امیرعبداللهیان در این گفت‌وگو ضمن انتقاد از «اقدامات غیرسازنده و شتابزده آمریکا در صدور قطعنامه شورای حکام آژانس» اعلام کرده جمهوری اسلامی آماده برگزاری «مذاکره منطقی و مبتنی بر نتیجه» است.

پیش‌نویش قطعنامه مورد اشاره وزیر امور خارجه ایران توسط آمریکا و همچنین سه کشور اروپایی مشارکت کننده در مذاکرات احیای برجام یعنی بریتانیا، فرانسه، و آلمان تهیه شده بود و روز چهارشنبه ٨ ژوئن با رای موافق ٣٠ کشور از مجموع ۳۵ عضو شورای حکام، رای ممتنع سه کشور، و تنها مخالفت چین و روسیه به تصویب رسید.

امیرعبداللهیان در ادامه این تماس تلفنی افزوده است که از دید تهران دیپلماسی همچنان «بهترین و مناسب‌ترین مسیر و راه‌حل» است. وی در ادامه افزوده که جمهوری اسلامی «ابتکارات مهمی را برای رسیدن به توافق مطلوب» ارائه کرده و مذاکرات باید «نتیجه‌بخش» باشد.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، یکشنبه گذشته در گفت‌وگویی با شبکه خبری سی‌ان‌ان با تایید حذف ٢٧ دوربین رصد فعالیت‌های ایران گفت این اقدام تهران بسیار جدی است و امکان راستی‌آزمایی صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را بسیار دشوار می‌سازد.

مذاکرات احیای برجام میان ایران و قدرت‌های جهان که در ماه مارس به نهایی‌شدن نزدیک شده بود، به دلیل کارشکنی روسیه و خواسته‌های فرابرجامی جمهوری اسلامی از جمله حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی به بن‌بست رسیده است.

XS
SM
MD
LG