لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۰

مشاور امنیت ملی کاخ سفید: واشنگتن مساله ایران با آژانس را در مسیری متفاوت از مذاکرات احیای برجام می‌بیند 


جیک سالیوان | Jake Sullivan
جیک سالیوان | Jake Sullivan

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، می‌گوید که واشنگتن موضوع رابطه ایران با آژانس را در چارچوبی متفاوت از مذاکرات احیای برجام می‌بیند.

سالیوان روزچهارشنبه در پاسخ به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا در مورد واکنش به تصمیم ایران مبنی بر برداشتن دوربین‌های نظارتی آژانس انرژی اتمی از یک سایت هسته‌ای و تاثیر آن بر مذاکرات موسوم به احیای برجام گفت که «این دو در مسیرهای جداگانه‌ای هستند.»

سالیوان که در هواپیمای رئیس جمهوری آمریکا راهی ایالت غربی کالیفرنیا بود، گفت که «ما موضوع پایبندی ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تعهد به توافق‌های پادمانی و (دیگر) تعهداتش درچارچوب NPT و مذاکراتش با گروسی به‌ویژه در مورد پرونده‌هایی که گروسی نسبت به آن ابراز نگرانی کرده است و آنچه شورای حکام (آژانس بین المللی انرژی اتمی) امروز درباره آن صحبت کرد، را اجزایی از یک کل می‌بینیم.»

بالاترین مقام امنیتی دولت جو بایدن ادامه داد که اما «در مسیری دیگر، حل‌ وفصل مذاکره‌شده برای برنامه هسته‌ای ایران از طریق بازگشت به پایبندی متقابل به برجام (مد نظر) است. از منظر ما، باید اینها را در مسیرهای جداگانه ببینیم و اینگونه پیش خواهیم رفت.»

سالیوان به مقامات جمهوری اسلامی باردیگر توصیه کرد که «توافق روی میز که بدون پرداختن به مسائل اضافی، پایبندی متقابل به برجام را محقق می کند» را بپذیرند.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید ادامه داد که «این توافق اینک پیش روی ایران است که بهتر است آن را بپذیرند. در غیر این صورت، پیامدهای آن با خود آنهاست.»

این تازه ترین موضع گیری ایالات متحده است که تصریح می‌کند این ایران است که باید گام بعدی را بردارد. این موضع گیری اخیر واشنگتن با سه کشور اروپایی عضو برجام یعنی آلمان، فرانسه و بریتانیا همسو است.

پیشتر هم مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته بود که ایران با طرح مسائل خارج از برجام، به نتیجه رسیدن مذاکرات را به تاخیر انداخته است و این گذر زمان احتمال تحقق احیای برجام را کاهش می دهد.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG