لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۹

محمود احمدی نژاد حکم زندان نزدیکانش را «ظالمانه» خواند؛ تهدید دستگاه قضایی


نزدیکان آقای احمدی نژاد با احکام سنگین زندان مواجه شده اند.

محمود احمدی نژاد در نخستین واکنش به احکام زندان نزدیکان خود، آن را ظالمانه نامید و تهدید کرد به زودی به آمران و مجریان و صادرکنندگان این احکام رسیدگی خواهد شد.

آقای احمدی نژاد در یک پیام ویدیویی با این ادعا که اگر اطرافیان او جزو باند بخور بخور بودند کسی با آنها کاری نداشت، مدعی شد: به زودی صف پشیمان‌ها و صف عذرخواهان در این کشور تشکیل خواهد شد و به زودی دادگاه ملت هم برپا خواهد شد.

یک روز پیش رئیس کل دادگستری استان تهران از محکومیت اسفندیار رحیم مشایی و علی اکبر جوانفکر از نزدیکان محمود احمدی نژاد خبر داد.

«اسفندیار رحیم مشایی» به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» و «توهین به مقامات قضایی»، روی هم رفته به شش سال و شش ماه زندان محکوم شده است که پنج سال آن اجرا می شود. پرونده دیگری نیز در مورد اتهام های دیگر آقای رحیم مشایی در دستگاه قضایی در جریان است.

«علی اکبر جوانفکر» نیز به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی، به پنج سال و یک ماه زندان محکوم شده است.

بازداشت و احکام زندان برای چهره های سیاسی نزدیک به رئیس جمهوری پیشین ایران در حالی صورت گرفت که طی ماههای گذشته نهادهای اطلاعاتی آمریکا در گزارشی درگیری فزاینده میان جناح های سیاسی و سیاستمداران طیف های متفاوت در ایران را پیش بینی کرده بودند.

بر اساس این پیش بینی، آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، همچنان با تغییرات در سیاست های جمهوری اسلامی به سمت اصلاح و میانه روی مخالفت خواهد کرد.

مدت زمانی است که احمدی نژاد و نزدیکان او مورد غضب دستگاه قضایی قرار گرفته اند. در حالیکه در زمان ریاست جمهوری او، برخورد با فعالان مدنی و سیاسی شدت یافت، احمدی نژاد و نزدیکانش بعد از کنار رفتن از قدرت، نقش معترض را بازی می کنند.

اسفندیار رحیم مشایی از افراد نزدیک به محمود احمدی نژاد در دوران شهرداری او در تهران و دو دوره ریاست جمهوری او بود. آقای مشایی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد برای مدتی معاون رئیس جمهوری بود و پس از آن، ریاست دفتر رئیس جمهوری را تا سال ۹۱ بر عهده داشت.

علی اکبر جوانفکر، از نزدیکان محمود احمدی نژاد و مشاور رسانه ای او بود. آقای جوانفکر در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، مدیر عامل خبرگزاری ایرنا و مدیر موسسه مطبوعاتی ایرنا بود.

او در سال ۱۳۹۱ دوران مدیریت در روزنامه ایران، به دلیل انتشار یک ویژه نامه در مورد زنان، به شش ماه حبس تعزیری به اتهام نشر مطالب خلاف موازین اسلامی و شش ماه حبس تعزیری دیگر به اتهام انتشار مطالب خلاف عفت عمومی محکوم شده بود.

محکومیت این دو تن در حالی است که پیشتر نیز محمد رضا رحیمی، معاون اول احمدی نژاد در دولت دهم، حمید بقایی، دیگر فرد نزدیک به احمدی نژاد و معاون اجرایی او در دولت دهم، و سعید مرتضوی، رئیس سازمان تامین اجتماعی در دولت دهم، به زندان محکوم شدند.

محمود احمدی نژاد طی ماههای اخیر بارها در نامه‌هایی به پرونده های قضایی علیه افراد نزدیک به خود اعتراض کرده و انتقادات تندی علیه دستگاه قضایی کرده بود، اما پیگیری قضایی پرونده های نزدیکان او ادامه یافت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG