لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

گزارش: مشارکت افغان های ایران در جنگ سوریه


عکس ارشیوی از نیروهای طرفدار دولت در شهر حمص، سوریه
عکس ارشیوی از نیروهای طرفدار دولت در شهر حمص، سوریه
روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال در مقاله ای به قلم فرناز فصیحی تحت عنوان «ایران ، پناهندگان افغانی را به عنوان مزدور جنگی به سوریه می فرستد» به نقل از مقام های افغانی و غربی می نویسد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هزاران پناهنده افغان را با پرداخت ماهانه ۵۰۰ دلار و اعطای اقامت به استخدام در آورده است.

به نوشته این روزنامه، سپاه پاسداران این افغان ها که عمدتا شبه نظامیان شیعه هستند را آموزش می دهند. این خبر از سوی آیت الله محقق کابلی، یک رهبر مذهبی افغان و مقیم شهر قم در ایران، و همچنین از طرف یکی از اعضای سپاه پاسداران مورد تایید قرار گرفت.

دفتر آیت الله کابلی می گوید سپاه پاسداران با جامعه پناهندگان افغان ارتباط برقرار می کند و برای قانع کردن جوانان با هدف رفتن به سوریه برای جنگیدن به نفع رژیم اسد درمقابل گروه های مخالف او، با دادن مزایای گوناگون تلاش می کند.

این دفتر می افزاید بسیاری از جوانان افغانی مقیم ایران از طریق نامه از آیت الله کابلی می پرسند آیا شرکت در جنگ سوریه اشکال مذهبی دارد؟ که او در پاسخ می گوید برای دفاع از زیارتگاه ها و مراکز مذهبی شیعیان مانعی ندارد.

البته مدتی است که آیت الله کابلی دیگر حتی به این نامه ها پاسخ نمی دهد و از شرکت در مراسم تشییع کشته شدگان افغان در درگیری های سوریه نیز شرکت نمی کند.

روز پنجشنبه مراسم تششیع پیکر ۴ تن از آن جنگجویان افغان، طی مراسمی بزرگ در مشهد برگزار شد. گزارش های مربوط به تشییع و خاکسپاری افغان های کشته شده در جنگ سوریه از ماه نوامبر آغاز شد، و اخیرأ انعکاس آن در بیشتر رسانه های ایران شدت یافته است.

حمید بابایی، سخنگوی نمایندگی سازمان ملل متحد در تهران، گفت اتهامات مبنی بر استخدام پناهندگان افغانی از سوی ایران و اعزام آنها به سوریه برای شرکت در جنگ بی پایه است. او می گوید، «حضور ایرانی ها در سوریه جنبه مشورتی برای کمک در مقابله با گروه های افراطی ... القاعده دارد تا از ارتکاب آنها به خونریزی و قتل عام بیشتر جلوگیری شود.»

از آغاز جنگ داخلی سوریه در بیش از ۳ سال پیش تاکنون ، ایران نقش اساسی در حفظ بشار اسد در قدرت ایفا کرده است. ایران از طریق مالی، و آموزش، مسلح کردن و اعزام سرباز و فرمانده به سوریه به بقای رژیم اسد کمک کرده است. حزب الله لبنان هم چون ایران، برای دفاع از بشار اسد نیروی نظامی به سوریه فرستاده است.

به گفته فرماندهان سپاه پاسداران، ایرانی ها و حزب الله بطور تنگاتنگی با فرماندهان سوری برای طرح استراتژی جنگ و آموزش سربازان سوری در جنگ های چریکی همکاری می کنند.

در نتیجه، در مدت کمتر از یک سال، اسد از سقوط قریب الوقوع در تابستان گذشته در پی حملات شیمیایی علیه مخالفان توانست خود را هم اکنون برای شرکت در انتخابات برای یک دوره چهار ساله دیگر آماده کند.

دمشق برای این دستاورد، هم از ایران و هم از حزب الله قدردانی کرد.

سردارحسین همدانی، یکی از فرماندهان ارشد سپاه که در طراحی استراتژی جنگی در سوریه مشارکت داشت، هفته گذشته گفت که با یاری خدا، ایران ۱۳۰ هزار سرباز دیگر آموزش داده که آماده اعزام به سوریه هستند.

این مقام نظامی ایران افزود که در سایه برنامه ریزی و تدبیر رهبران ایرانی، رژیم سوریه توانست از نوعی ثبات بر خوردار شود. سرباز مورد اشاره او شبه نظامیان شیعه ای هستند که ترکیبی از ایرانی، افغانی، اعضای حزب الل، و دیگر خارجی ها هستند.

ایران همچنین بخاطر نقش که در رسیدن به توافق اخیر صلح بین دولت سوریه و مخالفان نظام اسد در حمص ایفا کرد، مورد تقدیر دمشق قرار گرفت.

حسین شیخ الاسلام، مشاور امور بین‌الملل رییس مجلس ایران گفته است «در سوریه هیچ اتفاقی بدون دخالت ایران روی نمی دهد.»

نشانه ای از پایان یافتن جنگ داخلی در سوریه نیست. هم ایران و هم حزب الله از آن نگران هستندکه با برگرداندن اجساد بیشتری در هر هفته، موقعیت خود را از دست بدهند و با واکنش منفی عمومی مواجه شوند.

یک مقام غربی در ایران گفت استخدام افغانی ها بخشی از یک تغییر استراتژیک برای اعزام سربازان فقیر به صف مقدم جبهه ها بود تا از واکنش عمومی از کشته شدن حزب اله و اعضای سپاه در امان بمانند.

پناهندگان افغانی در استخدام ایران، همانند حزب الله و اکثریت ایرانی ها، مسلمان شیعه هستند.

سپاه پاسداران با تاکید بر رقابت بین شیعه و سنی در منطقه و نقش گروه های سنی وابسته به القاعده، این افغان های شیعه پناهنده را متقاعد می کنند که به نفع بشار اسد علوی وارد جنگ شوند.

نادر هاشمی، مدیر مرکز مطالعات خاورمیانه در دانشگاه دنور و کارشناس امور ایران و سوریه، می گوید «ایران می خواهد نقش فرماندهی و کنترل کننده در سوریه بازی کند، و با استفاده از پناهندگان افغانی به عنوان مزدور جنگی در سوریه از سوی ایرن بجنگند تا ایران بتواند به نقشش ادامه دهد.»

به مقامات دفاعی آمریکا در واشنگتن هشدار داده شد که جنگجویان از سرتاسر منطقه درگیر جنگ داخلی سوریه شده اند، و تردیدی نیست که جنجگویان افغانی نیز به آنها پیوسته اند.

متیو اسپنس، یک مقام ارشد دفاعی آمریکا، اخیرا به کنگره آن کشور گفت، «یکی از نگران کننده ترین جنبه های درگیری های داخلی سوریه از منظر امنیت آمریکا، جذب جنگجویانی از سرتاسر منطقه و اطراف جهان است.»

این مقام آمریکایی افزود «ارزیابی ما نشان می دهد که اکنون در سوریه به طور عمده ای تعداد بیشتری جنجگوی خارجی از زمان اوج درگیری ها در عراق از هر دو طرف درگیر در جنگ حضور دارند.

پناهندگان افغانی از آسیب پذیرترین و فقیرترین گروه ها در ایران هستند. بر اساس آمار آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد، حدود یک میلیون پناهنده رسمی افغانی در ایران زندگی می کنند.

در عین حال، به گزارش گروه دیدبان حقوق بشر حدود ۲ میلیون مهاجر غیرقانونی افغان در ایران بسر می برند.

رضا اسماعیلی، یک پناهنده ۱۹ ساله افغانی ساکن مشهد بود. او پیش از اعزام به سوریه از سوی سپاه، یک قهرمان پرورش اندام در سطح استان بود. اسماعیلی چند ماه پس از شرکت در جنگ در سوریه به عنوان یکی از رهبران گروه افغانی فاطمیون ارتقا یافت.

به گزارش رسانه های ایران فاطمیون در سوریه از زیارتگاه زینبیه حفاظت می کنند.

بنا به گزارش خبر گزاری فارس، اسماعیلی در نبردی با مخالفان رژیم اسد در نزدیکی دمشق در ماه دسامبر گذشته کشته شد. او از سوی مخالفان اسد دستگیر و سرش از تن جدا شد.
XS
SM
MD
LG