لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۱

توضیحات ظریف درباره اسرائیل، مجلس ایران را قانع کرد


پاسخ وزیر امور خارجه ایران به سوالات نمایندگان درباره اسرائیل و برنامه دفاعی ایران، نمایندگان مجلس را قانع کرد.

محمد جواد ظریف، روز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت، با حضور در صحن علنی مجلس، درباره سوالاتی که جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد به نمایندگی گروهی از نمایندگان مجلس طرح کرد، توضیح داد.

این پرسش ها به موضع گیری های ظریف درباره هولوکاست، اسرائیل و برنامه های نظامی ایران مربوط بود.

به اعتقاد کریمی قدوسی، وزیر امور خارجه ایران هولوکاست را باور دارد در حالیکه رهبر ایران آن را افسانه می داند، در مقابل اسرائیل موضع گیری ضعیفی داشته و توان نظامی ایران را در مقابل قدرت هایی نظیر آمریکا خوار شمرده است.

به گزارش سایت خبری مجلس ایران، این نماینده مجلس پس از پخش فیلمی از مصاحبه ظریف با شبکه ای بی سی که در آن وزیر امور خارجه افسانه دانستن هولوکاست را از سوی رهبر ایران رد کرده است، به مصاحبه ظریف با شبکه ٢ آلمان در سفر به داووس اشاره کرد و گفت: «مجری از آقای ظریف سوال می کند که آیا شما اسرائیل را به رسمیت می شناسید که ظریف پاسخ داده است این موضوع باید از سوی فلسطینی ها تایید شود، ما از منطقه دور هستیم و این وظیفه ما نیست که رژیم صهیونیستی را به رسمیت بشناسیم و یا نشناسیم بلکه باید از سوی فلسطینیان مورد تایید قرار گیرد.»

کریمی قدوسی با اشاره به این که آقای ظریف در صحن مجلس با قاطعیت از آرمان های انقلاب دفاع می کند، گفت: ولی وقتی ظریف به آن طرف آب می رود طور دیگری موضع گیری می کند. ما توجیه نیستیم، ظریف اینجا خیلی محکم صحبت می کند.

محمد جواد ظریف در پاسخ به اظهارات، توضیح داد: «فعالیت های گسترده تبلیغاتی قصد دارد تلقی کند که ایران تهدیدی برای منطقه است و برای این هزینه های بسیاری می کنند تا ایران را به عنوان خطری جهانی معرفی کنند.»

او گفت که همواره تلاش کرده است «با فضاسازی های بین المللی قاطعانه برخورد کند و اجازه ندهد تبلیغات مسموم صهیونیستی ایران را مخل امنیت جهانی معرفی کند.»

ظریف ادامه داد: تا زمانی که در وزارت خارجه هستم راه خود را در رد پروژه صهیونیستی امنیتی سازی ایران از طریق انکار هولوکاست ادامه می دهم.

او گفت که «اجازه نمی دهد ماشین تبلیغات صهیونیستی در پی هراس افکنی علیه ملت ایران باشد.» به گفته ظریف «نتانیاهو با بی شرمی می گوید که ایران منکر هولوکاست است و می خواهد با ساختن بمب اتم هولوکاست دیگری بسازد.»

وزیر امور خارجه ایران خطاب به نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه فیلم مصاحبه پخش شده از او ناقص بوده است گفت: «اگر تمام متن مصاحبه من را پخش می کردید عین این عبارت من را می شنیدید. فیلمی که پخش شد خلاصه و با ترجمه نامشخص بود. در مصاحبه گفته ام که مردم ایران به فرهنگ اسلام ناب متکی هستند و از نظر مردم کشتن بیگناهان محکوم است.»

در مورد اظهاراتش در مورد توان نظامی جمهوری اسلامی، ظریف گفت که «بزرگترین توان دفاعی ما، استقامت مردم است» و گفت وزارت امور خارجه نیز وظیفه ذاتی خود را کمک به پیشرفت و ارتقاء توان دفاعی کشور می‌داند.

او گفت که وزارت امور خارجه هیچگاه مانع حضور هیات‌های خارجی جهت مذاکره پیرامون امور دفاعی ایران نشده است.

به گزارش مهر، در پایان جلسه علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی از کریمی قدوسی پرسید از توضیحات آقای ظریف قانع شده است یا خیر که کریمی قدوسی گفت: «با فرض اینکه آقای ظریف نابودی رژیم صهیونیستی را تایید می کند و به افسانه بودن هولوکاست اذعان داشته باشد می پذیریم.»
XS
SM
MD
LG