لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۷

اعتراض یهودیان آرژانتین به مصونیت مقامات ایرانی


پس از گذشت ۱۹سال از حمله تروریستی به مرکز یهودیان در پایتخت آرژانتین، رهبران یهودی این کشور خواستار مجازات عاملان آن و اجرای عدالت شده اند.

یهودیان آرژانتین پس از گذشت ١٩ سال از حمله تروریستی مرگبار به مرکز یهودیان در پایتخت آرژانتین خواستار اجرای عدالت و مجازات عاملان آن شده اند.

بمب گذاری در مجمع مشترک اسراییلیان و آرژانتینیان در مرکز بوینس آیرس در سال ١٩٩٤، ٨٥ کشته به جای گذاشت و پرونده این حمله هنوز به طور کامل مورد رسیدگی قرار نگرفته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است همزمان با نوزدهمین سالگرد حمله تروریستی مرگبار به مرکز یهودیان در آرژانتین، رهبران یهودیان این کشور روز پنج شنبه (١٨ ژوییه) دولتمردان آرژانتین را به دلیل مبادله و مناسبات با دولت ایران به باد انتقاد شدید گرفتند و نسبت به مصونیت مقامات تهران از پذیرش مسئولیت در مورد این حمله ابراز نگرانی شدید کردند.

یک «کمیته حقیقت یاب» مشترک ایران و آرژانتین که مورد تایید هر دو دولت قرار گرفته، وعده داده است تا با سفر دادستان های آرژانتین به تهران و بازجویی از مقامات بلندپایه تهران مظنون به سازماندهی این حمله، روند دادرسی را در این خصوص با سرعت بیشتری پیش ببرند.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آلبرتو نیسمان، دادستان آرژانتینی این پرونده اخیر بیش از ٥٠٠ صفحه سند در مورد این پرونده منتشر کرده است و ضمن اعلام جرم علیه ایران و حزب الله، هر دو را به برنامه ریزی برای این حمله متهم کرده است.

براساس سند اعلام جرم دادستان، ایران و حزب الله به تداوم سازماندهی و استقرار سلول هایی برای پولشویی و اقدامات تروریستی در سراسر آمریکای جنوبی متهم شده اند.

ایران دست داشتن در این بمب گذاری را رد کرده و اعلام جرم دادستان آرژانتین علیه مقامات تهران را نظریه توطئه صهیونیستی خوانده است.

سال های طولانی است که نام ایرانیانی که به دست داشتن در این حمله مظنون هستند در فهرست افراد تحت تعقیب اینترپل (پلیس بین الملل) قرار دارد، اما نه تهران هنوز افراد مظنون با مشارکت در این حمله را مسترد کرده است و نه پلیس بین الملل برای اجرای این حکم بازداشت اقدامی به عمل آورده است.

از سویی دیگر، مرکز یهودیان آرژانتین نیز در اعتراض غیرقانونی و ناموجه بودن کمیسیون حقیقت یاب، از دست اندرکاران آن شکایت و اعلام کرده است مظنونان باید برای مجازات به آرژانتین مسترد شوند.

لئوناردو جملنیتسکی، رئیس این انجمن روز پنج شنبه خطاب به جمعیت معترض گفت: «چه همایشی می توان در ایران برگزار کرد وقتی که دولت همان کشور نسل کشی شش میلیون یهودی در هولوکاست را انکار می کند؟»

سوفیا گوترمن که دختر خود را در بمب گذاری این مرکز از دست داده است، دولت آرژانتین را متهم می کند که بازماندگان قربانیان این حمله را در چرخه بی پایانی از امید و ناامیدی برای اجرای عدالت، مصونیت، یاد و خاطره، عدم پاسخگویی، درد و اندوه و باز عدم پاسخگویی سرگردان کرده است.

وی می گوید عدم پاسخگویی و مسئولیت پذیری افراد مسئول و مقصر و همدستان آنها در این پرونده از سویی و تلاش افرادی که خواهان مخفی کردن واقعیت هستند از سوی دیگر، بر روند پیشروی و پی گیری قضایی این پرونده حاکم شده است.
XS
SM
MD
LG