لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۷

حقوق شهروندی | اعتصاب غذای بیش از ۴۰ زندانی سیاسی در زندان ارومیه


نمای بیرونی زندان ارومیه - آرشیو
نمای بیرونی زندان ارومیه - آرشیو

اخبار منتشر شده در رسانه‌های حقوق بشری و شبکه‌های اجتماعی حاکی از: تفهیم اتهام مهتاب قلی‌زاده، روزنامه‌نگار ایرانی؛ آغاز اعتصاب غذای سه روزه علیرضا فرشی، فعال آذربایجانی (ترک) محبوس در زندان تهران بزرگ؛ بازداشت رسول بداقی فعال صنفی معلمان؛ ممنوعیت تماس فرهاد میثمی فعال مدنی محبوس در زندان رجایی شهر؛ در خواست آزادی لیلا حسین‌زاده توسط سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه؛ و اعتصاب غذای ۴۷ زندانی سیاسی در زندان ارومیه است.

  • گروهی از زندانیان سیاسی در زندان ارومیه دست به اعتصاب غذا زدند

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، «هرانا»، از اعتصاب غذای ۴۷ نفر از زندانیان بند سیاسی زندان ارومیه از روز یکشنبه ۲۱ آذر‌ماه خبر داد و نوشت این زندانیان در اعتراض به دستور رئیس زندان مبنی بر انتقال ساکنان بند سیاسی به بند جدید بدون امکانات و فضای کافی، صورت گرفته است.

خبرگزاری هرانا به نقل از نزدیکان یکی از زندانیان نوشت، رئیس زندان اعلام کرده است که زندانیان تا دو هفته آینده به این بند تازه‌ساخت و فوق امنیتی منتقل خواهند شد و پس از آن، روزانه تنها دو ساعت زمان هواخوری خواهند داشت.

  • تفهیم اتهام مهتاب قلی‌زاده، روزنامه‌نگار

برخی رسانه‌های حقوق بشری از تفهیم اتهام مهتاب قلی‌زاده، روزنامه‌نگار ایرانی، توسط شعبه دوم دادسرای اوین خبر داده و اعلام کرده‌اند که این روزنامه‌نگار پس از تفهیم اتهام با وثیقه یک میلیارد تومانی به صورت موقت آزاد شده است.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی با اعلام این خبر نوشت، روز شنبه ۲۰ آذر ماه اتهاماتی مانند «تبلیغ علیه نظام از طریق مصاحبه با رسانه‌ها»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی با اطلاع‌رسانی درباره اعتراضات خوزستان»، و «تشویق به فساد و فحشا از طریق تلاش برای ورود به ورزشگاه در بازی تیم ملی ایران و سوریه در جریان رقابت‌های مقدماتی جام جهانی» به مهتاب قلی‌زاده تفهیم شده است.

  • آغاز اعتصاب غذای سه روزه علیرضا فرشی

کانال تلگرامی عباس لسانی، فعال سیاسی زندانی، از آغاز اعتصاب غذای علیرضا فرشی،‌ فعال آذربایجانی (ترک)، محبوس در بند امنیتی زندان تهران بزرگ خبر داد و نوشت او روز شنبه ۲۰ آذر‌ماه در نامه‌ای سرگشاده از یک اعتصاب غذای سه روزه خبر داد.

آقای فرشی در این نامه سرگشاده برخی از دلایل این اعتصاب غذا را اعتراض به پایمال شدن حقوق اقلیت‌های ملی، قومی، و زبانی در ایران و محرومیت آنها از حقوقی مانند حق تحصیل و آموزش به زبان مادری و حق به رسمیت شناخته شدن هویت ملی، قومی، و زبانی اعلام کرده است.

علیرضا فرشی در پایان نامه خود ابراز امیدواری کردہ است که صدای اعتراضش به گوش آنهایی که هنوز قلب، زبان و دستی زنده و بیدار برای اعتراض و ابراز همدردی دارند، برسد.

  • رسول بداقی، فعال صنفی معلمان، بازداشت شد

برخی رسانه‌های حقوق بشری از بازداشت رسول بداقی، فعال صنفی معلمان، در روز شنبه ۲۰ آذر ماه همراه با برگزاری تجمعات سراسری معلمان و فرهنگیان خبر دادند و نوشتند آقای بداقی توسط پلیس امنیت به صورت خشونت‌آمیز و همراه با هتک حرمت بازداشت شده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران روز شنبه ۲۰ آذر ماه با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن بازداشت این فعال صنفی، خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط رسول بداقی و سایر معلمان زندانی و توقف احضار و دادگاهی کردن فعالان صنفی شد.

  • سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه خواستار آزادی لیلا حسین زاده شد

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردم بازداشت لیلا حسین‌زاده، فعال صنفی دانشجویی که در تاریخ ۱۶ آذر‌ماه در باغی در اطراف شیراز بازداشت شده است، نسبت وضعیت سلامت خانم حسین‌زاده ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی او شد.

این سندیکا روز یکشنبه ۲۱ آذر ماه با انتشار این بیانیه‌ و اشاره به تایید حکم پنج سال زندان لیلا حسین‌زاده توسط شعبه ۳۶ تجدید نظر دادگاه انقلاب و تنها چند روز پیش از بازداشت این فعال صنفی دانشجویی نوشت، فعالیت‌های او در دفاع از طبقه کارگر بوده و او باید بدون قید و شرط و بلافاصله آزاد شود. این سندیکا همچنین خواستار آزادی بدون قید و شرط و لغو احکام قضایی صادر شده برای کارگران،‌ معلمان، و حامیان حقوق کارگر زندانی شد.

  • ممنوعیت تماس فرهاد میثمی، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی‌شهر

کانال تلگرامی سایت خبری- تحلیلی کلمه از ممنوعیت تماس فرهاد میثمی، فعال مدنی و پزشک زندانی ۴۸ ساله، که از اوایل مرداد سال ۱۳۹۷ به دلیل داشتن سنجاقی (پیکسل) با شعار «من با حجاب اجباری موافق نیستم» در بازداشت به سر می‌برد خبر داد و نوشت، این فعال مدنی از روز شنبه ۲۰ آذرماه تا اطلاع ثانوی حق هیچگونه تماس با بیرون از زندان را ندارد و کارت تلفن او توسط مسئولان زندان رجایی‌شهر مسدود شده است.

بنا بر این گزارش آقای میثمی که دوران محکومیت خود را بدون حتی یک روز مرخصی در زندان رجایی شهر پشت سر می‌گذارد، پیش از این نیز به دلیل مطالبی که در بیرون از زندان منتشر کرده، از سوی مسئولان امنیتی زندان رجائی‌شهر مورد بازجویی قرار گرفته است.

XS
SM
MD
LG