لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

ادامه فشار بر فعالان حقوق زنان؛ یکی دیگر از اعضای انجمن «ندای زنان ایران» بازداشت شد


اسرین درکاله، از اعضای «ندای زنان ایران
اسرین درکاله، از اعضای «ندای زنان ایران

اسرین درکاله، فعال حقوق زنان و از اعضای «ندای زنان ایران» توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

«فیروزه شرف الدین» مادر «اسرین درکاله»، با انتشار متنی در صفحه اینستاگرام شخصی خود اعلام کرد که این فعال حقوق زنان روز یکشنبه ۶ مرداد توسط ماموران اداره اطلاعات در خیابان بازداشت و پس از انتقال به دادسرای گرمسار این فعال مدنی به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، ماموران پس از بازداشت خانم درکاله با مرجعه به منزل این فعال مدنی اقدام به تفتیش منزل و ضبط گوشی موبایل او کرده‌اند.

انجمن «ندای زنان ایران» متشکل از گروهی از زنان فعال است که در اموری چون سوادآموزی به زنان ضعیف جامعه کمک می‌کند.

مادر این عضو ندای زنان ایران با اعلام بی گناهی فرزندش در پست اینستاگرام دیگری نوشته است که روز گذشته اسرین درکاله در تماس تلفنی با پدرش از زندان اوین عنوان کرده است که احتمالا روز دوشنبه ۷ مرداد امکان دیدار با خانواده خود را خواهد داشت اما روز دوشنبه با مراجعه خانواده به زندان اوین به آنها اعلام شده که این فعال حقوق زنان «تازه دستگیر شده و هنوز در بازجوئیست.»

پیش از این اسرین درکاله روز یکشنبه ۲۶ خرداد به دادسراس زندان اوین احضار شده بود.

در ماه‌های اخیر تعدادی از فعالان حقوق زنان از جمله «مریم محمدی»، «ناهید شقاقی» و اکرم نصیریان» توسط ماموارن امنیتی بازداشت و به زندان منتقل شدند.

ناهید شقاقی فعال حقوق زنان و حقوق کودکان که در چند سال گذشته در سمینارهای گروه ندای زنان ایران درباره خشونت علیه زنان سخنرانی‌هایی انجام داده است، روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت در پی هجوم ماموران امنیتی به منزل شخصی او و شکستن درب منزلش بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

اکرم نصیریان یکی دیگر از اعضای ندای زنان ایران که روز دوشنبه ۹ اردیبهشت، توسط ماموران امنیتی در خیابان بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بود، پنجم خرداد با تودیع وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.

از سوی دیگر مریم محمدی نیز روز دوشنبه ۱۷ تیردر منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

بهمن سال گذشته سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال ۱۱۲ فعال حقوق زنان در ایران بازداشت بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG