لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۹

مریم محمدی، فعال حقوق زنان بازداشت شد


مریم محمدی، فعال حقوق زنان
مریم محمدی، فعال حقوق زنان

مریم محمدی، فعال حقوق زنان و یکی از اعضای «ندای زنان ایران» توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

به گزارش کانال تلگرامی ندای زنان ایران، روز دوشنبه ۱۷ تیر، مریم محمدی فعال حقوق زنان و یکی از اعضای «ندای زنان ایران» در منزل شخصی‌اش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

مادر او در یک فایل ویدئویی توضیح داده که نیروهای امنیتی حکم قانونی برای بازداشت نداشتند و پیگیری‌های او برای اطلاع از دلیل بازداشت و محل نگهداری مریم محمدی بی‌نتیجه مانده است.

پیش از این، روز یکشنبه ۲۶ خرداد ماموران امنیتی با مراجعه و تفتیش منزل شخصی مریم محمدی و ضبط دو دستگاه تلفن همراه وی را برای روز سه شنبه ۲۸ خرداد به دادسرای اوین احضار کردند.

این اولین بار نیست که یکی از اعضای انجمن ندای زنان ایران احضار و یا بازداشت می‌شود، پیشتر «ناهید شقاقی» فعال حقوق زنان و حقوق کودکان که در چند سال گذشته در سمینارهای گروه ندای زنان ایران درباره خشونت علیه زنان سخنرانی‌هایی انجام داده است، روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت در پی هجوم ماموران امنیتی به منزل شخصی او و شکستن درب منزلش بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

بهمن سال گذشته سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال ۱۱۲ فعال حقوق زنان در ایران بازداشت بازداشت شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG