لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۶

یک سازمان حقوق بشری؛ در پنج ماه ۱۰ زن در جمهوری اسلامی اعدام شدند 


یک سازمان حقوق بشری در گزارشی اعلام کرد: «در طی پنج ماه گذشته ۱۰ زن در زندان‌های جمهوری اسلامی اعدام شدند.»

سامان حقوق بشری هه‌نگاو روز شنبه در گزارشی نوشت با اجرای حکم اعدام فاطمه عبداللهی در نیشابور که پیش‌تر بابت اتهام «قتل عمد» به اعدام محکوم شده بود، شمار زنانی که از ابتدای سال جاری میلادی (کمتر از ۵ ماه) در زندان‌های ایران اعدام شده‌اند به ۱۰ مورد رسید.

حکم اعدام فاطمه عبداللهی ۲۷ ساله سحرگاه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ در زندان مرکزی شهر نیشابور اجرا شد.

به گفته منابع آگاه به هه‌نگاو، فاطمه عبداللهی سه سال پیش به اتهام قتل عمد همسرش بازداشت و توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران به اعدام محکوم شده بود.

پروین موسوی یکی دیگر از زندانیان محکوم به اعدامی بود که روز جمعه به اتهام حمل و فروش مواد مخدر در زندان ارومیه حکم اعدام او اجرا شد.

ساره صدیقی همدانی، از هم‌بندیهای سابق پروین موسوی پیش از اعدام خانم موسوی در گفتگو با صدای آمریکا تصریح کرد که پروین موسوی «بی‌گناه» بوده و به او وعده آزادی داده شده بود.

به گفته او، پروین موسوی به بیماری سرطان مبتلا بود، هرگز سابقه اعمالی مرتبط با مواد مخدر نداشت و همه اتهامات وارده به خود را نیز رد کرده بود و مقامات زندان به او قول آزادی داده بودند.

سازمان «مانیتورینگ حقوق بشر ایران» ۲۱ اردیبهشت امسال افزایش آمار اعدام در جمهوری اسلامی را «بسیار نگران‌کننده» خواند اعلام کرد که زندانیان مرتبط با جرائم مواد مخدر اغلب از حاشیه شهرها و از اقشار فقیر جامعه هستند که در یک روند دادرسی ناعادلانه به اعدام محکوم می‌شوند در حالیکه طبق قوانین بین‌المللی، جرائم مرتبط با مواد مخدر نباید مشمول مجازات اعدام باشد.

افزایش آمار اجرای حکم اعدام در ماه‌های اخیر سبب شده تا سازمان‌های حقوق بشری و مکانیزم‌های حقوق بشری سازمان ملل با صدور بیانیه‌های مختلف نسبت به این روند اعتراض کنند و خواستار توقف صدور و اجرای حکم اعدام در جمهوری اسلامی شوند.

XS
SM
MD
LG