لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۸

پدر و خواهر ابوالفضل آدینه‌زاده به «تبلیغ علیه نظام» متهم شدند


ابوالفضل آدینه زاده، نوجوان کشته‌شده در اعتراضات سراسری
ابوالفضل آدینه زاده، نوجوان کشته‌شده در اعتراضات سراسری

خسر ولی‌کردی، وکیل خانواده ابوالفضل آدینه‌زاده، از متهم‌شدن پدر و خواهر این نوجوان کشته‌شده در اعتراضات، به «تبلیغ علیه نظام» خبر داد.

خسر ولی‌کردی روز سه‌شنبه ۶ تیر در پیامی توئیتری نوشت که در دادسرای انقلاب مشهد علیه علی آدینه‌زاده و مرضیه آدینه‌زاده، پدر و خواهر ابوالفضل، پرونده تشکیل شده است.

پدر، مادر، و خواهر ابوالفضل آدینه‌زاده که روز ۲۶ خرداد، به وسیله نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت شده بودند پس از چند روز و در پی «تودیع وثیقه ملکی» از زندان‌های بجنورد و شیروان به طور موقت آزاد شدند.

وکیل خانواده ابوالفضل آدینه‌زاده در آن زمان از عدم دسترسی‌اش به پرونده مربوط به این سه نفر خبر داده و نوشته بود که از «اتهامات مطروحه» علیه آنها مطلع نیست.

خسرو ولی‌کردی در مصاحبه با بخش فارسی صدای آمریکا بازداشت این سه نفر را همچنین موجب به تعویق‌افتادن دادگاه شکایت آنها علیه عاملان کشته‌شدن ابوالفضل آدینه‌زاده ذکر کرده بود.

ابوالفضل آدینه‌زاده ۱۶ مهرماه ۱۴۰۱ در جریان اعتراضات سراسری با شلیک گلوله ماموران امنیتی در مقابل دانشگاه فردوسی مشهد کشته شد.

خانواده‌های معترضان کشته‌شده در ماه‌های گذشته با فشارهای امنیتی فزاینده مواجه بودند.

تاکنون شماری از اعضای خانواده‌های داغدار بازداشت و یا از محل کار یا دانشگاه محل تحصیل خود اخراج شده‌اند.

ماه‌منیر مولایی راد، مادر کیان پیرفلک، کودک ۹ ساله کشته‌شده در ایذه، و فاطمه حیدری، خواهر جواد حیدری، معترض کشته‌شده در قزوین، در ماه‌های گذشته از محل کارشان اخراج شدند.

فائزه رهنورد، خواهر مجیدرضا رهنورد، معترض اعدام‌شده در مشهد، نیز از دانشگاه محل تحصیلش اخراج شده است.‌

مقامات جمهوری اسلامی ایران هیچ دلیلی برای این اخراج‌ها ارائه نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG