لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۴

نشست دو جانبه معاونان وزرای خارجه ایران و ایالات متحده در روز نخست مذاکرات وین


معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا در نخستین روز از مذاکرات اتمی در وین، با یکدیگر گفت و گو کردند.

این نشست پس از دیدار محمد جواد ظریف و کاترین اشتون برگزار شد و در آن عباس عراقچی و مجید تخت روانچی با ویلیام برنز و وندی شرمن به گفت و گو نشستند. پس از این نشست، مذاکره سه جانبه‌ای هم با حضور هلگا اشمید، معاون کاترین اشتون برگزار شد.

در نهایت هیات‌های کارشناسی ایران و ۱+۵ در شامگاه روز سه‌شنبه، ۲۷ آبان(۱۸ نوامبر) مذاکرات خود را آغاز کردند. در این دور از گفت و گوها، حمید بعیدی‌نژاد، مدیر کل سیاسی و امنیت‌ بین الملل وزارت خارجه ایران و استفان کلمنت، دستیار ویژه کاترین اشتون، سرپرستی هیات‌‌های ایران و ۱+۵ را بر عهده داشتند.

مذاکرات هسته‌ای وین که آخرین دور از گفت و گوها پیش از به پایان رسیدن مهلت دستیابی به توافق جامع است، با ناهار کاری ظریف و کاترین اشتون، هماهنگ‌کننده کشورهای 1+5، برگزار شد. در پایان این دیدار، وزیر امور خارجه ایران به خبرنگاران گفت که در این مرحله رسیدن به توافق به اراده سیاسی طرفین بستگی دارد.

به گزارش ایرنا، آقای ظریف روز سه شنبه در وین، هنگام ورود به محل انجام مذاکرات گفته بود: «در صورتی که طرف مقابل اراده سیاسی برای رسیدن به راه حل داشته باشد، پیشنهادهای متعددی برای اینکه اطمینان حاصل شود، برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است، وجود دارد و مطرح شده است.»

جواد ظریف گفت: «بر اساس توافق تا زمانی که روی همه موضوعات توافق نشده باشد، روی هیچ موضوعی توافق نشده است. همه موضوعات مورد اختلاف است اما بحث اصلی که مدتها وقت همه ما را گرفته، حدود غنی سازی یعنی میزان و نحوه اوج گرفتن غنی سازی به سمت غنی سازی برای تامین نیازهای صنعتی و سوخت نیروگاه بوشهر بوده است نه اصل غنی سازی.»

او همچنین گفت تحریم ها نیز جزء اختلافات باقی مانده است.

ساعاتی قبل از اظهارت جواد ظریف، نماینده آمریکا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفت ایالات متحده از میزان همکاری تهران با بازرسان آژانس «ناامید» شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از وین، لورا کندی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگاران گفت که واشنگتن از این که تهران تاکنون نتوانسته است در زمینه ادعاهای مطرح شده درباره فعالیت‌های احتمالی هسته‌ای با ابعاد نظامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وارد تعامل سازنده‌ای شود، ناامید شده است.

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا در لندن است و گفته در «زمان مناسب» او نیز به گفتگوها می پیوندد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، او روز سه شنبه با همتای بریتانیایی خود درباره ایران، شیوع ابولا در آفریقا و همچنین تنش ها در اوکراین گفتگو می کند.

آخرین دور مذاکرات روز سه شنبه با ناهار کاری جواد ظریف و کاترین اشتون، نماینده اتحادیه اروپا، آغاز می شود.

XS
SM
MD
LG