لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۶

سازمان حقوق بشر ایران: اعدام ۳۵۴ نفر طی شش‌ماه؛ جامعه جهانی سکوت را بشکند


 اعدام

سازمان حقوق بشر ایران روز دوشنبه ٣ ژوئیه با انتشار گزارشی اعلام کرد دست‌کم ۳۵۴ نفر از جمله ٧١ شهروند بلوچ طی شش ماه نخست سال جاری میلادی در ایران اعدام شدند.

طبق گزارش، با توجه به اینکه طی دوره مشابه در سال پیش از آن ۲۶۱ شهروند ایرانی توسط جمهوری اسلامی اعدام شده بودند، شمار اعدام‌ها در نیمه نخست سال جاری افزایشی ۳۶ درصدی داشته است.

سازمان حقوق بشر ایران ضمن ابراز نگرانی از «سرعت‌گرفتن ماشین اعدام جمهوری اسلامی» بار دیگر از اعضای جامعه جهانی خواسته «سکوت خود را بشکنند و با محکوم‌کردن کشتار شهروندان [ایرانی] به دست حکومت، برای نجات جان محکومان به اعدام در ایران تلاش کنند.»

  • اتهامات اعدام‌شدگان

طبق گزارش، اتهام ۲۰۶ نفر از اعدام‌شدگان مربوط به مواد مخدر بود. این در حالی است که ١٢٢ نفر دیگر به اتهام «قتل عمد»، چهار تن به اتهام «تجاوز به عنف»، پنج تن در ارتباط با اعتراضات سراسری، دو تن به اتهام «سب‌النبی»، و یک تن به اتهام «جاسوسی» اعدام شد. در دوره اخیر، همچنین یک شهروند دوتابعیتی سوئدی-ایرانی اعدام شد.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، تنها ۴۳ مورد (١٢ درصد) از اعدام‌های انجام‌شده توسط رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی اعلام و بقیه موارد از طریق دست‌کم دو منبع مستقل تایید شده‌اند.

شش تن از اعدام‌شدگان زن هستند.

همچنین در حالی که بلوچ‌ها تنها دو تا شش درصد از کل جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، ۲۰ درصد از کل اعدام‌شدگان (یعنی ٧١ تن) از شهروندان بلوچ بودند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در جدیدترین گزارش خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل درباره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، خواهان توقف فوری اعدام‌ها و آزادی بازداشتی‌ها شده بود.

XS
SM
MD
LG