لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۵

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد: وضعیت حقوق بشر در بلاروس فاجعه بار است


ماموران امنیتی در حال بازداشت یک مخالف رئیس جمهوری بلاروس
ماموران امنیتی در حال بازداشت یک مخالف رئیس جمهوری بلاروس

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور بلاروس وضعیت حقوق بشر در این کشور را «فاجعه بار» توصیف کرده است.

آنایس مارین، به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت که رژیم الکساندر لوکاشنکو، رهبر بلاروس، جامعه مدنی را از تمامی صداهای مخالف خود پاکسازی کرده است و وضعیت مدام بدتر می‌شود.

او افزود: «عدم پاسخگویی در مورد نقض حقوق بشر، فضایی از رعب و وحشت برای قربانیان و خانواده‌هایشان ایجاد می‌کند»

آنایس مارین فرانسوی پنج سال است که در سمت گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور بلاروس فعالیت کرده است. او به شورا یادآوری کرد که دو سال پیش و پس از سرکوب معترضان در سال ۲۰۲۰، به آنها در مورد «بی توجهی به جان و کرامت انسانی» در بلاروس هشدار داده بود.

او در گزارش سالانه حقوق بشری خود گفت که بیش از هزار و ۵۰۰ نفر هنوز با اتهام‌های سیاسی در بازداشت هستند و شرایط آنها را «عمدا» در زندان سخت‌تر می‌کنند.

مارین گفت هیچ‌کس در بلاروس به خاطر بازداشت خودسرانه ده‌ها هزار معترض مسالمت‌آمیز در سال ۲۰۲۰، و خشونت یا شکنجه‌ای که بسیاری از آنها تجربه کردند پاسخگو نبوده است و چنین فضایی، صدها هزار شهروند بلاروسی را به تبعید واداشته است.

او افزود رسانه‌های مستقل در بلاروس، برچسب «افراطی» می‌خورند و آزادی‌های آکادمیک به صورت «سیستماتیک» مورد حمله قرار می‌گیرد.

  • ساکت کردن صداهای مخالف

۶۷ روز می‌شود که کسی از ویکتور باباریکو، بانکدار سابق که قصد داشت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ نامزد شود، خبری نیست. او که به اتهام فساد مالی به چهارده سال زندان محکوم شده است قرار بود در دادگاه پسرش شهادت دهد، اما در‌ جلسه حاضر نشد. رسانه‌های دولتی بلاروس اعلام کرده‌اند که پسرش به هشت سال زندان محکوم شد.

پسر او ادوارد باباریکو، که ریاست ستاد انتخاباتی پدرش را برعهده داشت به اتهام فرار مالیاتی و «مشارکت در ایجاد اختلاف و خصومت اجتماعی» مجرم شناخته شده است.

سوتلانا تیخانووسکایا، رهبر مخالفان بلاروس نیز روز دوشنبه، سوم ژوئیه در توییتر نوشت که پیامی ناشناس دریافت کرده است که خبر از درگذشت شوهر زندانی‌اش که او هم از چهره‌های اپوزیسیون است می‌داد در حالی که هیچ مدرکی دال بر صحت این ادعا در دست نیست.

شوهرش، سرگئی تیخانووسکایا وبلاگ‌نویس محبوب و فعال اپوزیسیون ۴۴ ساله، در سال ۲۰۲۰ پس از اعلام برنامه‌های خود برای رقابت با الکساندر لوکاشنکو، در انتخابات ریاست جمهوری آن سال دستگیر شد.

به این ترتیب، همسرش سوتلانا تیخانووسکایا، قدم به میدان انتخابات گذاشت و عده زیادی نیز از او حمایت کردند.

الکساندر‌لوکاشنکو پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، بزرگترین اعتراضات در تاریخ مدرن بلاروس را رقم زد. او ادعای تقلب در انتخابات را رد می‌کند.

XS
SM
MD
LG