لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۲

جعبه سیاه هواپیمای مسافربری «جی‌تی۶۱۰» اندونزی پیدا شد


غواصان جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اندونزی را پیدا کردند.
غواصان جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اندونزی را پیدا کردند.

غواصان نیروی دریایی اندونزی از کشف جعبه سیاه هواپیمای پرواز «جی‌تی ۶۱۰» خبر دادند که روز دوشنبه با ۱۸۹ سرنشین در آب‌های جاکارتا سقوط کرده بود.

تلویزیون اندونزی تصاویری را منتشر کرد که نشان می داد دو غواص در حال بیرون آوردن این جعبه از دریا هستند. یکی از این غواصان به رسانه‌های اندونزی گفت که به خاطر جریان تند آب در زیر دریا مطمئن نبوده است که آیا موفق به بیرون آوردن این جعبه می شود یا خیر.

روز سه‌شنبه مقامات اندونزی از پیدا شدن محل لاشه اصلی هواپیما خبر داده بودند و رئیس نیروهای مسلح اندونزی، اعلام کرد که براساس گزارش سازمان امداد و نجات اندونزی مبنی بر دریافت سیگنال‌هایی از زیر آب،‌ مختصات احتمالی بدنه اصلی هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ پیدا شده است.

حادثه سقوط هواپیمای مسافربری در آب‌های جاکارتا در حالی رخ داد که گزارش‌ها حاکی از وجود نقص فنی در هواپیمای پرواز «جی‌تی ۶۱۰» اندونزی است.

پیش از این سازمان امداد و نجات اندونزی گزارش داده بود که ۲۶ کیسه حاوی بقایای قربانیان این هواپیما برای تعیین هویت به کارشناسان ارسال شده است.

پس از وقوع این حادثه «ادوارد سایریت» مدیر عامل شرکت «لاین ایر» درباره احتمال وجود «مشکل فنی» در این هواپیما گفته بود که این جت در پرواز قبلی خود یک «مشکل فنی داشت اما مهندسان پرواز آن را برطرف کرده بودند.»

این هواپیمای مسافربری خطوط هوایی «لاین ایر» با ۱۸۹ سرنشین روز دوشنبه ساعت ۶:۲۰ صبح (به وقت محلی) از جاکارتا به «پانگ‌کال‌پینانگ» پرواز داشت که تنها پس از ۱۳ دقیقه ارتباطش با فرودگاه قطع شد و به مقصد نرسید.

خطوط هوایی «لاین ایر» جاکارتا به عنوان یکی از خطوط ارزان قیمت هواپیمایی مطرح است و هواپیمای بوئینگ حادثه دیده تنها ۲ ماه بود که در این خطوط هوایی پرواز می کرد.

سقوط هواپیمای پرواز «تی‌جی ۶۱۰» بدترین فاجعه هواپیمایی در اندونزی است. پیش از این در دسامبر۲۰۱۴ پرواز ایرآسیا که از «سورابایا» به «سنگاپور» می رفت در دریا سقوط کرد و تمام ۱۶۲ سرنشین آن کشته شدند.

در پی وقوع این حادثه نگرانی هایی در رابطه با ایمنی پروازهای اندونزی ایجاد شده است. این در شرایطی است که خطوط هوایی این کشور به تازگی از لیست سیاه اتحادیه اروپا و ایالات متحده خارج شده‌ است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG