لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۰

سقوط هواپیمای مسافربری اندونزی با ۱۸۹ سرنشین در آب‌های «جاکارتا»


هواپیمای مسافربری خطوط هوایی «لاین ایر» اندونزی با ۱۸۹ سرنشین در آب‌های جاکارتا سقوط کرد
هواپیمای مسافربری خطوط هوایی «لاین ایر» اندونزی با ۱۸۹ سرنشین در آب‌های جاکارتا سقوط کرد

در پی سقوط یک هواپیمای مسافربری با ۱۸۹ سرنشین در آب‌های جاکارتا در اندونزی، عملیات جستجو برای پیدا کردن بازماندگان احتمالی حادثه ادامه دارد.

یک هواپیمای مسافربری خطوط هوایی «لاین ایر» روز دوشنبه ساعت ۶:۲۰ صبح (به وقت محلی) قصد پرواز از جاکارتا به «پانگ‌کال‌پینانگ» را داشت که تنها پس از ۱۳ دقیقه پرواز ارتباطش با باند فرودگاه قطع شد و به مقصد نرسید.

به گزارش روزنامه «جاکارتا پست» سخنگوی وزارت حمل و نقل اندونزی اعلام کرد که این هواپیما ۱۸۱ مسافر شامل دو کودک و یک خردسال به همراه شش خدمه پرواز داشته است و دو خلبان هدایت آن را برعهده داشتند.

پس از ناپدید شدن این هواپیما یکی از افسران کشتیرانی اندونزی به این روزنامه خبر داد که یک کشتی یدک‌کش ساعت ۶:۴۵ قطعاتی از این هواپیما را مشاهده کرده است و پس از این گزارش تیم‌های امداد و نجات به محل سقوط این هواپیما اعزام و در ساعت ۷:۱۵ به محل حادثه نزدیک شدند.

سایت «فلایت رادر ۲۴» گزارش داد که هواپیمای حادثه دیده خطوط «لاین ایر» یک «جت بوئینگ ۷۳۷مکس ۸» بوده که گنجایش ۲۰۰ مسافر را داشته است.


سخنگوی سازمان امداد و نجات اندونزی هم در توئیتر تصاویری را منتشر کرد که نشان می‌داد وسایل مسافران این هواپیما از جمله گوشی های هوشمند خرد شده، کتاب ها، کیسه ها و قطعات بدنه هواپیما توسط کشتی‌های جستجو و نجات پیدا شده اما گزارشی مبنی بر پیدا شدن حادثه‌دیدگان و یا اجساد آن‌ها مخابره نشده است.

محمد مصطفی، رئیس سازمان امداد و نجات اندونزی در یک کنفرانس خبری گفت که «ما هنوز نمی دانیم آیا بازمانده‌ای از این حادثه وجود دارد یا خیر. اما ما امیدواریم و دعا می‌کنیم.»

سازمان امداد و نجات اندونزی هم با انتشار یک بیانیه تاکید کرد که «علت سقوط این هواپیما همچنان یک سوال بزرگ است.» و تا زمانی که جعبه سیاه هواپیما بازخوانی نشود، علت حادثه پیش بینی نخواهد شد.

در حالی هواپیما «بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸» سقوط کرده است که یکی از جدیدترین هواپیماهای شرکت بوئینگ محسوب می شود که در سال ۲۰۱۷ به بهره‌برداری رسیده است.

شرکت بوئینگ در توئیتی اعلام کرد که از این حادثه مطلع است و وضعیت را تحت نظارت دارد و در یک بیانیه از آمادگی خود برای ارائه کمک های فنی جهت بررسی حادثه خبر داد.

اما روزنامه گاردین گزارش داد «ادوارد سیتریت»‌ مدیر اجرایی لاین ایر به خبرنگاران گفته است که این هواپیما در پرواز قبلی خود دارای نقص فنی بوده که این مسئله از سوی مهندسان پرواز برطرف شده بود. مدیر اجرایی لاین ایر مدعی شد که خلبان این پرواز به دلیل مشکل فنی قصد بازگشت به فرودگاه را داشته است.

خطوط هوایی «لاین ایر» جاکارتا به عنوان خطوط ارزان قیمت هواپیمایی مطرح است و هواپیمای بوئینگ حادثه دیده تنها ۲ماه بود که در این خطوط هوایی پرواز می کرد.

در پی حادثه روز دوشنبه ۲۹ اکتبر دولت استرالیا با ارسال یک ایمیل به طور رسمی پروازهای خطوط هوایی «لاین ایر» را لغو کرد. لغو این پروازها که از سوی وزارتخانه‌های خارجه و تجارت این کشور اعلام شده است برای پیمانکاران دولت استرالیا نیز اعمال می‌شود. بر اساس این دستور لغو پروازهای «لاین ایر» تا پایان بررسی‌های این حادثه ادامه خواهد داشت.

گاردین گزارش داد که در سال ۲۰۱۲ خطوط هوایی «لاین ایر» از اولین خطوط هوایی بود که خرید ۲۰۱ فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸ را با مبلغ ۲۲.۴میلیارد دلار سفارش داد. اما تا آوریل امسال تنها ۸ فروند از این هواپیما به «لاین ایر» تحویل داده شده است.

بر اساس گزارش‌های شرکت بوئینگ،‌ این شرکت از ماه سپتامبر تا کنون برای خریداری بوئینگ ۷۳۷ مکس ۸،‌ تعداد ۴هزار و ۷۸۳ سفارش از بیش از ۱۰۰ کشور دریافت کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG