لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۰

یک هواپیمای نظامی اندونزی در یک منطقه مسکونی سقوط کرد


سقوط هواپیمای نظامی اندونزی در یک منطقه مسکونی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

مقام‌های اندونزی از سقوط يک فروند هواپيمای حمل و نقل نظامی در يک منطقۀ مسکونی در روز سه شنبه خبر دادند، که بر اساس آخرين گزارش‌ها منجر به کشته شدن دست کم ۵۰ نفر و همچنین تخریب دو ساختمان مسکونی و يک هتل شد.

بنا بر اعلام پليس اندونزی، یک فروند هواپیمای قدیمی ترابری هرکولس سی-۱۳۰ با ۵۰ سرنشين، دو دقيقه پس از پرواز از پايگاه هوايی مدان، سومين شهر بزرگ و پرجمعيت اندونزی در استان شمالی سوماترا قصد بازگشت به پايگاه را داشت، اما در يک منطقه مسکونی سقوط کرد.

مقصد نهايی هواپیما جزاير ناتونا اعلام شده و در اين حادثه علاوه بر سرنشينان، چند تن از افراد محلی کشته شدند و دو ساختمان مسکونی، يک هتل و همچنین دو خودرو تخریب شدند.

به گفته فرمانده نيروی نظامی اندونزی، خلبان به برج مراقبت خبر داده بود به خاطر بروز نقص فنی در موتور هواپیما، بايد به فرودگاه باز گردد. با این حال جزئیات نقص فنی این هواپیما، که از سال ۱۹۶۴ مورد استفاده نیروی هوایی اندونزی قرار می‌گرفت، هنوز مشخص نيست.

یک مقام محلی اندونزی که نخواست هویتش فاش شود، به خبرگزاری رویترز گفت تاکنون جسد ۵۵ نفر از قربانیان حادثه پیدا شده است و انتظار می رود رقم گتشه شدگان تا ۱۰۰ نفر هم برسد.

در مورد شمار سرنشينان گزارش‌های متناقضی وجود دارد، فرمانده نيروی هوايی اندونزی می‌گويد، از آنجا که هواپيما از جاکارتا تا مدان دو بار توقف داشت، هنوز مشخص نيست چند نفر در آن بودند.

رسانه‌های محلی در گزارش‌های اولیه پس از حادثه، شمار سرنشينان هواپیما را ۶۲ تن – شامل ۱۲ خدمه و ۵۰ مسافر – گزارش کردند. اما یکی از سخنگویان نیروی هوایی اندونزی در مدان به خبرگزاری رویترز گفت، هواپیما حامل ۱۱۳ نفر بوده است.

اندونزی در یک دهه گذشته، شاهد ۱۰ سانحه هوايی مرگبار بوده است. از این رو، اتحاديه اروپا در فاصله سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹ میلادی، شرکت‌های هواپيمايی اندونزی را از پرواز به اروپا منع کرد.

جديدترين حادثه از این نوع، در ماه دسامبر سال گذشته میلادی رخ داد که در جريان آن همه ۱۶۲ سرنشين هواپيمای مسافری ایرآسیا هنگام پرواز به سنگاپور جان خود را از دست دادند.

XS
SM
MD
LG