لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۰

اصلاحات مطلوب سرمایه گذاری در دستور کار دولت جديد هند


پراناب موخرجی رئیس جمهوری هند (راست) به همراه نارندرا مودی نخست وزیر آن کشور در حال ورود به پارلمان - ۱۹ خرداد ۱۳۹۳
پراناب موخرجی رئیس جمهوری هند (راست) به همراه نارندرا مودی نخست وزیر آن کشور در حال ورود به پارلمان - ۱۹ خرداد ۱۳۹۳
رئیس جمهوری هند روز دوشنبه در سخنانی در پارلمان آن کشور، با بیان این که بازگرداندن اقتصاد هند به مسیر صحیح بالاترین اولویت دولت است، وعده اصلاحات گسترده اقتصادی و اتخاذ سیاست هایی که مطلوب سرمایه گذاران باشد را داد.

پراناب موخرجی به قانونگذارانی که همراه با پيروزی چشمگير ماه گذشته نارندرا مودی به پارلمان راه يافتند، گفت کشور در حال گذار از «مرحله بسیار دشواری» است، چرا که رشد اقتصادی برای دو سال پیاپی زیر ۵ درصد بوده و تورم هم بطور غیرقابل قبولی بالاست.

سومین اقتصاد بزرگ آسیا در سال مالی ۲۰۱۴-۲۰۱۳، رشدی معادل ۴ و ۷ دهم درصد درصد داشت. اين دومين سال متوالی است که رشد اقتصادی هند پائین تر از ۵ درصد بوده که طولانی ترين دوره افت رشد اقتصادی در ۲۵ سال اخیر در آن کشور است.

رئیس جمهوری هند در ادامه گفت «ما با همکاری با یکدیگر اقتصاد کشور را در مسیر رشد روز افزون قرار خواهیم داد، تورم را مهار خواهیم کرد، چرخ های سرمایه گذاری را به حرکت در خواهیم آورد و روند کارآفرینی را تسریع خواهیم کرد.»

وی همچنین گفت دولت در نظر دارد مالیات عمومی جديدی بر فروش اعلام کند، اقدامات تشویقی برای سرمایه گذاری خارجی در نظر بگیرد و تصويب پروژه های عمده تجاری را سرعت ببخشد، در عين حال با تنگناهايی که تورم مواد غذایی در هند را به بالاترین سطح در میان اقتصادهای بزرگ سوق داده است مقابله کند.

بنا به گزارش خبرگزاری رويترز، پیام ضدتورمی آقای موخرجی مورد استقبال رئیس بانک مرکزی، راگورام راجان، قرار خواهد گرفت که نرخ بهره بالای هند -- عامل بازدارنده رشد اقتصادی -- را مشروط به کنترل قیمت کالاهای مصرفی کرده بود.

رئيس جمهوری هند در ادامه گفت، دولت برای جذب سرمایه گذاری خصوصی «فورا به دنبال» اصلاحات بخش دولتی زغال سنگ و صنایع دفاعی خواهد رفت، و در همين حال ترخيص پروژه ها را، بمنظور ارتقای صنایع تولیدی پيچيده، تسريع خواهد کرد.

هند بطور بی سابقه ای دارای بزرگترين جمعیت جوان در جهان است که به سن اشتغال می رسد، و هر سال ۱۰ ميليون نفر وارد بازار کار اين کشور می شوند. تغییر جمعیتی می تواند هند را وارد گروه کشورهای توسعه يافته کند، اما اگر برنامه ريزی اقتصادی درستی انجام نگيرد و انفجار جمعیت جوان بطور موثری مهار نشود، احتمالا به فاجعه اقتصادی و اجتماعی منجر خواهد شد.

دولت نارندرا مودی همچنين وعده داده است که هر خانوار تا سال ۲۰۲۲ دارای يک خانه خوب با تامين بی وقفه برق شود. دولت همچنين با فوريت به دنبال بازسازی سيستم راه آهن فرسوده با تمرکز بر قطارهای سريع خواهد بود و به توسعه جاده ها و ساختن فرودگاه و زيرساخت های ترابری خواهد پرداخت.
XS
SM
MD
LG