لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۶

هند خواستار سرمایه گذاری بیشتر چین شد


حمید انصاری، معاون رئیس جمهوری هند (راست) و لی يوانچآاو، معاون رئیس جمهوری چین، ۹ تير ۱۳۹۳
حمید انصاری، معاون رئیس جمهوری هند (راست) و لی يوانچآاو، معاون رئیس جمهوری چین، ۹ تير ۱۳۹۳

وزیر بازرگانی هند، نيرمالا سيتارامان، در تلاش برای کاهش فاصله تجاری با چین، با همتای چينی خود، گائو هوچنگ، در جلسه‌ای شرکت کرد و خواستار سرمايه‌گذاری بيشتر چين در احداث پارک‌های صنعتی در هند شد.

سيتارامان تاکيد کرد حکومت جديد هند قصد دارد محيط سرمايه‌گذاری بازتری برای شرکت‌های خارجی از چين و ساير نقاط ايجاد کند و برای شروع از توافقنامه‌ای برای ایجاد دست کم چهار پارک صنعتی چینی در هند نام برد.

وزیر بازرگانی هند گفت، هند محیط سرمایه‌گذاری بازتری برای شرکت‌های خارجی ایجاد خواهد کرد، نه فقط برای توليدات صنعتی بلکه در بسیاری از بخش‌های ديگری که چینی‌ها در آن دست بالا را دارند.

سيتارامان به همراه حمید انصاری، معاون نخست وزير هند، در سفری ۵ روزه جهت تقويت روابط دوجانبه با چين، به پکن رفته است.

هند ۴۰ ميليارد دلار کسری تجاری با چين دارد، و انتظار می‌رود نخست وزير جديد اين کشور، نارندرا مودی، برای کاهش کسری تجاری خواستار دسترسی بيشتر به بازارهای چین شود. اتخاذ مدل اقتصادی مبتنی بر صادرات، توسط پکن، موجب شد تا اقتصاد چين از سال ۱۹۸۰ به اين طرف چهاربرابر هند رشد کند.

انصاری در سومين روز از سفر خود به چين، روز ۷ تير (۲۸ژوئن) در تالار بزرگ خلق در پکن با نخست وزير چين، لی کانچانگ، ديدار کرد. وی در اين ديدار خواستار ایجاد همگرایی و به حداقل رساندن تفاوت‌ها شد.

او در اولین سفر دوجانبه خود به کشور همسایه، همچنین از مسجد بزرگ در شیان و غاز وحشی بزرگ ديدن کرد.

در سال ۱۹۵۴ ميلادی، چین، هند و میانمار در مورد پنج اصل در ميان خود به توافق رسيدند. اين اصول عبارتند از: احترام متقابل به حاکمیت و تمامیت ارضی، عدم تجاوز متقابل، عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر، برابری و منفعت متقابل و همزیستی مسالمت آمیز.

XS
SM
MD
LG