لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۰

دولت هند از طرح‌های جدیدی برای احیای رشد اقتصادی خبر داد


بورس بمبئی (BSE) در بمبئی، هند -- (۱۰ ژوئيه ۲۰۱۴)
بورس بمبئی (BSE) در بمبئی، هند -- (۱۰ ژوئيه ۲۰۱۴)

دولت جديد برای اجرای تعهداتش مبنی بر بازگرداندن اقتصاد هند به راه رشد تحت فشار است.

در حالی که رشد اقتصادی هند در نزدیک به دو دهه به پایین‌ترین سطح خود کاهش یافته است، کابينه جدید آن کشور از طرحی که آن را «نقشه راه برای احیای اقتصاد و فراهم کردن زمينه رشد اقتصادی» نامید، پرده‌برداری کرد.

انتظار می‌رود حکومت جديد هند که در رأس آن حزب راستگرای بهاراتيا جاناتا قرار دارد تجارت پسند بوده و فرصت‌های بيشتری را برای سرمايه‌گذاری‌ خارجی فراهم آورد.

آرون جيتلی وزیر دارایی جديد هند می‌گوید دولت از هیچ تلاشی برای رشد اقتصادی فروگذار نخواهد کرد. رشد اقتصادی هند به مدت دو سال متوالی به کمتر از ۵ درصد کاهش یافته است و آقای جيتلی می‌گوید کشور از اين بابت «خشمگین» است.

او اين سخن را در هنگام ارايه بودجه سالانه در پارلمان شش هفته پس از آن ايراد کرد که حزب بهاراتيا جاناتا با وعده ایجاد فرصت‌های جدید برای یک میلیون نفری که هر سال وارد نیروی کار می‌شوند به قدرت رسید.

آقای جيتلی گفت «گام‌هايی که من در بودجه اعلام خواهم کرد، صرفا آغاز سفری است به سمت رشدی پایدار در حد ۷ تا ۸ درصد ظرف ۳ یا ۴ سال آينده، با تثبيت اقتصاد کلان که شامل تورم پايين، کسری مالی کمتر و کسری حساب جاری قابل کنترل.»

نخستین بودجه دولت توسط سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی از نزدیک زير نظر قرار دارد. کنجکاوی‌ها بر اين مبناست که آيا نخست وزیر نارندرا مودی، که پيش از موفقيت در انتخابات سراسری فرماندار ایالت گجرات بود، و اکنون موفق به جلب سرمایه‌گذاران به آن ايالت شده است، می‌تواند اعتماد به نفس را به تجارت بازگرداند يا خير.

حکومت به منظور نشان دادن نيات دوستانه خود به جامعه تجار و سرمايه‌گذاران، چندين اصلاحات اقتصادی را اعلام کرده است.

برای سرمایه‌گذاران در دو بخش مهم دفاع و بیمه محدودیتی از ۲۶ درصد تا ۴۹ درصد مطرح کرده است. هند بزرگترین خریدار سلاح در جهان است. در حالی که کشور درصدد نوسازی زیرساخت‌های ویران شده است، حکومت نقش بزرگتری برای بخش خصوصی وعده داده است. حکومت همچنین از اقداماتی برای احیای بخش تولیدی اعلام کرده است.

حکومت می‌گوید که مالیات کالا و خدمات را يکدست خواهد کرد تا در امر تجارت در سراسر ۲۹ ایالت این کشور آسان‌تر گردد.

سعی وزیر دارایی بر اين است تا به سرمایه‌گذاران اطمینان داده شود و محيط برای فعاليت‌های اقتصادی امن گردد. در حکومت گذشته ماليات‌های جديدی وضع شده بود که عطف به ماسبق شده و به اين ترتيب چندين ميليارد دلار از چند شرکت اخذ شد و باعث گرديد تا سرمايه‌گذاران از سرمايه‌گذاری در کشور بيم داشته باشند.

جيتلی گفت «من می‌خواهم به اين مجلس عظيم و به جامعه سرمایه‌گذاران و کارآفرينان در مجموع بگويم که ما نسبت به ايجاد یک رژیم مالیاتی با ثبات و قابل پیش‌بینی که دوست سرمایه‌گذار بوده و رشد را مد نظر خواهد داشت، متعهد هستيم.»

جيتلی با دادن وعده برای جلوگیری از هزینه‌های دولت، گفت کسری بودجه را در حد ۴ و يک دهم درصد نگاه خواهد داشت. انتظار می‌رود اين کار دشواری باشد، زيرا حکومت پيشين برنامه‌های یارانه‌ای پرهزینه‌ای را آغاز کرده بود. حکومت ضمن سپردن تعهد که از فقرا حمايت خواهد کرد، می‌گويد یارانه‌ها را بیشتر هدفمند خواهد کرد.

کنترل کسری بيش از اندازه بودجه به مثابه گام مهمی برای احیای اقتصادی تلقی می‌شود.

پس از موفقيت در انتخابات و کسب بزرگترین ماموریت در ۳۰ سال گذشته، حکومت جديد برای اجرای تعهداتش مبنی بر بازگرداندن اقتصاد هند به راه رشد تحت فشار است.

XS
SM
MD
LG