لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

ابراز امیدواری هند در کسب معافیت از آمریکا برای خرید نفت ایران


ریک پری وزیر انرژی آمریکا (راست) و دارمندرا پرادان وزیر نفت هند در دهلی نو - ۱۷ آوریل ۲۰۱۸
ریک پری وزیر انرژی آمریکا (راست) و دارمندرا پرادان وزیر نفت هند در دهلی نو - ۱۷ آوریل ۲۰۱۸

هند امیدوار است پیش از مهلت مقرر چهارم نوامبر برای بازگشت دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران بتواند از ایالات متحده بابت خرید نفت از ایران معافیت‌هایی دریافت کند.

هند دومین مشتری نفت خام ایران پس از چین است که در چند ماه اخیر و پس از اعلام خروج آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بخشی از واردات نفت خود را از ایران کاسته است.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده هشتم ماه مه اعلام کرد ایران روح برجام را نقض می‌کند و از این رو واشنگتن از توافق هسته‌ای قدرت‌‌های جهانی با تهران خارج می‌شود.

به دنبال این تصمیم، آن بخش از تحریم‌های ایالات متحده که پس از اجرای آن توافق در ژانویه ۲۰۱۶ لغو شده بودند، بار دیگر اعمال می‌شوند. دور اول این تحریم‌ها ماه اوت اجرا شد.

دور دوم تحریم‌ها، که شامل تحریم‌های نفتی و بانکی است، پس از مهلت چهارم نوامبر باز می‌گردند و ایران و برخی از مشتریانش تلاش می‌کنند راهی برای ادامه تجارت خود بیابند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر نفت هند روز دوشنبه اعلام کرد مقام‌های هندی درباره موضوع معافیت از تحریم‌های آتی آمریکا با «همه طرف‌های ذیربط» در حال گفت‌وگو هستند.

«دارمندرا پرادان» به خبرنگاران در دهلی‌نو گفت «ما باید همه نیازهای داخلی را برآورده کنیم؛» که ظاهرا به این معناست که هند قصد دارد همچنان به خرید نفت خام از ایران ادامه دهد.

به نوشته رویترز، واشنگتن روز جمعه اعلام کرد موضوع اعطای معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران را در مورد برخی کشورها که خرید نفت از ایران را کاهش داده‌اند بررسی خواهد کرد.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا پیشتر در دهلی نو گفته بود که واشنگتن این را درک می‌کند برخی از خریداران نفت ایران اندکی زمان لازم دارند که خود را با شرایط جدید تطبیق دهند.

جبران کمبود نفت ایران در بازار

ایران، سومین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک، می‌گوید ایالات متحده قادر نخواهد بود که تولید نفت خام ایران را، به دلیل بالا بودن میزان تقاضا در بازارهای جهانی، به حد صفر برساند.

عربستان سعودی، بزرگترین تولیدکننده اوپک و رقیب سنتی ایران در منطقه، پیشتر به دولت پرزیدنت ترامپ وعده داده است که کمبود نفت ایران را در بازار جبران خواهد کرد.

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی روز جمعه به خبرگزاری بلومبرگ گفت ریاض به قول خود به واشنگتن عمل کرده است؛ ادعایی که وزیر نفت ایران آن را رد کرده است.

بیژن نامدار زنگنه روز دوشنبه گفت این اظهارات بن سلمان و چنین رجزخوانی‌هایی تنها موجب خشنودی دونالد ترامپ می‌شود و هیچ کس دیگری آنها را باور نخواهد کرد.

خبرگزاری رویترز هفته گذشته از توافق پنهانی عربستان و روسیه برای افزایش تولید نفت خبر داد و به نقل از منابع آگاه گفت که آنها آمریکا را هم در جریان گذاشته‌اند.

این در حالی است که ریک پری وزیر انرژی ایالات متحده اواخر شهریور ماه در مسکو گفته بود آمریکا، روسیه و عربستان سعودی، کمبود نفت ایران را جبران خواهند کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG