لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۹

نیویورک تایمز: آمریکا یک شرکت «مرموز» چینی را برای دور زدن تحریم ایران متهم کرد


«آلکساندرا استیونسن» و «متیو گلداستاین» در گزارشی در نیویوک تایمز از فعالیت‌های یک شرکت مرموز نفتی چینی به نام «سی ای اف سی چاینا» نوشته‌اند که هر جا رفته تعجب برانگیز بوده است.

بر اساس این گزارش، که روز پنجشنبه منتشر شده است، گفته می‌شود مدیران این شرکت چینی قبلا به داشتن ارتباطات عمیق با هسته قدرت در پکن، از جمله ارتش قدرتمند چین، اشاره کرده‌اند.

سال گذشته میلادی، دادستان‌های ایالات متحده یکی از مدیران ارشد شرکت را بازداشت و او را متهم به پرداخت رشوه با هدف دستیابی به حقوق ویژه نفتی در دو کشور آفریقایی چاد و اوگاندا کردند.

حالا مسئولان آمریکایی می‌گویند که او همچنین به دنبال تجارت‌هایی فراتر از حوزه نفت هم بوده است: دلالی اسلحه در کشورهای دیگر، و یافتن راه‌هایی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران.

گزارش نیویورک تایمز درباره هویت این مدیر ارشد شرکت «سی ای اف سی» چین می‌نویسد، وی یک پزشک متخصص بیماری‌های چشم به نام «پاتریک هو» و یک مقام پیشین هنگ کنگ است.

روز سه‌شنبه پرونده‌ای در دادگاه فدرال نیویورک ثبت شد که در آن گفته می‌شود متهم گفت‌وگوهایی درباره استفاده از ارتباطات شرکت برای کمک به فروش سلاح به چاد، قطر و لیبی داشته است.

دادستانی آمریکا همچنین آقای هو را متهم کرده‌اند که قصد داشته است راهی پیدا کند تا امکان دسترسی یک شرکت ایرانی را به یک بانک چینی، از طریق شرکت تحت مدیریتش، فراهم کند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG