لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۴۰

ریک پری: آمریکا، روسیه و عربستان کمبود نفت ایران را در بازار جبران می‌کنند


دیدار ریک پری وزیر انرژی ایالات متحده (چپ) با آلکساندر نواک همتای روس خود در مسکو - ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۸
دیدار ریک پری وزیر انرژی ایالات متحده (چپ) با آلکساندر نواک همتای روس خود در مسکو - ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۸

وزیر انرژی ایالات متحده که به مسکو رفته، روز جمعه گفت، کمبود نفت ایران که پس از تحریم‌های نوامبر آمریکا علیه تهران در بازار به وجود خواهد آمد، توسط سه تولیدکننده عمده نفت در جهان، یعنی آمریکا، روسیه و عربستان سعودی، جبران خواهد شد.

ریک پری در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت: به دلایل متعدد در مورد توانایی عربستان سعودی برای حفظ سطح تولید خود، یا حتی افزایش آن، حس مثبتی دارد. وی یکی از این دلایل را حل و فصل اختلاف مرزی ریاض و کویت در آینده نزدیک عنوان کرد.

وزیر انرژی آمریکا در ادامه اضافه کرد که سطح تولید نفت در ایالات متحد نیز انتظار می‌رود در طول ۱۸ ماه آینده افزایش چشم‌گیری داشته باشد.

در همین حال، روسیه نیز به سختی در تلاش است تا نفت خام تولیدی خود را به بازارهای جهانی عرضه کند.

به دنبال خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ قدرت‌های جهانی با ایران، آن بخش از تحریم‌های واشنگتن علیه تهران که پس از اجرای آن توافق لغو شده بودند، باز می‌گردند. دور اول این تحریم‌ها در ماه اوت اعمال شد و دور دوم در نوامبر باز خواهد گشت.

دور دوم تحریم‌های آمریکا، که از ۵ نوامبر ۲۰۱۸ (چهاردهم آبان ماه سال جاری) اجرایی خواهد شد، صنایع نفت و گاز و همچنین نظام بانکی ایران را هدف می‌گیرند. دور اول تحریم‌ها معاملات دلاری، خرید و فروش طلا و دیگر فلزات گرانبها را شامل می‌شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG