لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۴

مراسم ادای سوگند نخست وزیر جدید هند برگزار شد


ادای احترام نارندرا مودی نخست وزیر جدید هند به پراناب مخرجی رییس جمهوری آن کشور - ۵ خرداد ۱۳۹۳
ادای احترام نارندرا مودی نخست وزیر جدید هند به پراناب مخرجی رییس جمهوری آن کشور - ۵ خرداد ۱۳۹۳
پس از پیروزی ائتلاف حزب «باهاراتیا جاناتا» در انتخابات سراسری ماه گذشته در هند که به دو دوره حاکمیت حزب خاندان گاندی در دولت پایان داد، نارندرا مودی نامزد اصلی آن حزب، روز دوشنبه طی مراسمی در مقابل کاخ ریاست جمهوری آن کشور در دهلی نو، به عنوان نخست وزیر جدید هند سوگند یاد کرد.

در اتفاقی بی سابقه، نواز شریف نخست وزیر پاکستان در مراسم ادای سوگند نخست وزیر جدید هند شرکت کرد. از زمان استقلال دو کشور در سال ۱۹۴۷ این نخستین بار است که نخست‌ وزیر یک کشور، در مراسم تحلیف نخست‌ وزیر جدید کشور دیگر شرکت می‌کند.

حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان و گروهی از اعضای کشورهای عضو همکاری های جنوب آسیا، سارک، در این مراسم حضور داشتند. اما حضور نواز شریف در این مراسم توجه محافل سیاسی و رسانه‌ها را به خود جلب کرده است.

پاسخ مثبت نخست وزیر پاکستان به دعوت آقای مودی برای شرکت در این مراسم، نشانه ای از تمایل دو کشور برای صلح و همکاری های دوجانبه ارزیابی شده است. آقای شریف پیش از سفر به هند به رسانه ها گفت که «حامل پیام صلح» است.

بنابر گزارش رسانه ها، دو نخست وزیر قرار است فردا، سه شنبه ۹ اردیبهشت ماه، با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند.

در پیش گرفتن شیوه دیپلماتیک و رفتارهای دوستانه دو کشور تا این حد قابل پیش بینی نبود. یک روز پیش از این مراسم، دولت پاکستان به نشانه حسن نیت ۱۵۰ ماهیگیر هندی دستگیر شده را آزاد کرد و دولت هند نیز با برنامه دیدار و گفتگوی آقای شریف با رهبران کشمیر هند موافقت کرد.

اختلاف بر سر حق حاکمیت کشمیر، یکی از دلایل عمده وقوع درگیری های متعدد دو کشور بوده است. افغانستان نیز یکی دیگر از عوامل تنش دو کشور در سالیان اخیر بوده است. آزمایش های اتمی دو کشور و گسترش تروریسم در منطقه، از دیگر عوامل تنش زا بین هند و پاکستان بوده است.

انتخابات سراسری هند حدود ۵ هفته طول کشید و روز ۲۲ اردیبهشت ماه پایان یافت و ائتلاف حزب ملی گرای «باهاراتیا حاناتا» با کسب اکثریت کرسی های پارلمان، حزب کنگره، وابسته به خاندان گاندی را شکست داد و پس از ۱۰ سال، بار دیگر قدرت در آن کشور ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفری را در دست گرفت.
XS
SM
MD
LG