لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۹

موفقیت تاریخی برای هند؛ «چانداریان-۳» بر سطح ماه نشست


خبرنگاران از پخش زنده فرود چاندرایان-۳ بر سطح ماه فیلمبرداری می‌کنند - ۲۳ اوت ۲۰۲۳ (۱ شهریور ۱۴۰۲)
خبرنگاران از پخش زنده فرود چاندرایان-۳ بر سطح ماه فیلمبرداری می‌کنند - ۲۳ اوت ۲۰۲۳ (۱ شهریور ۱۴۰۲)

هند، روز چهارشنبه اول شهریور، پس از ساعت‌ها تلاش، در فرود آوردن کاوشگر خود در قطب جنوب کره ماه موفق شد. این موفقیت چند روز پس از سقوط فرودگر روسی «لونا-۲۵» بر سطح ماه به دست آمده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این موفقیت برای مأموریت فضایی، اکتشاف ماه و جایگاه هند به عنوان یک قدرت فضایی بسیار مهم تلقی می‌شود.

بر اساس این گزارش، نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، که شاهد فرود «چاندرایان-۳» بود، در حالی که پرچم هند را در هوا تکان می‌داد، گفت: «این فریاد پیروزی یک هند جدید است.»

او فرود این فضاپیما را از آفریقای جنوبی جایی که برای اجلاس بریکس حضور دارد، تماشا می‌کرد.

«چاندرایان-۳» متعلق به سازمان پژوهش‌های فضایی هند، که در زبان سانسکریت، به معنای «سفینه ماه» است، همراه با یک مدارگرد، یک فرودگر، و یک سطح‌نورد، در اواخر تیر ماه از سکوی پرتاب در جزیره «سری‌هار‌ی‌کوتا» در جنوب هند به هوا برخاست.

این دومین تلاش هند پس از ماموریت ناموفق چهار سال پیش به حساب می‌آمد. در سال ۲۰۱۹ میلادی، فضاپیمای چاندرایان-۲ با موفقیت، یک مدارگرد را در مدار ماه مستقر کرد اما فرودگر آن بر سطح ماه سقوط کرد.

سازمان پژوهش‌های فضایی هند، روز چهارشنبه، اعلام کرده بود که همه چیز برای فرود خودکار فضاپیما آماده است.

چاندرایان-۳ پس از فرود موفقیت آمیزش بر سطح ماه، به مدت دو هفته مجموعه‌ای از آزمایش‌ها از جمله تجزیه و تحلیل ترکیب معدنی سطح ماه را انجام خواهد داد

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، فرود موفقیت آمیز چاندرایان-۳ را برای مردم این کشور غرورآفرین دانست و گفت: «این طلوع عصر جدیدی برای هند است.»

XS
SM
MD
LG