لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۳

اتهام‌زنی قوه قضائیه به یک دادخواه: مریم مهرابی به دلیل «تحریک به خشونت و کشتار» بازداشت شده است


مریم مهرابی و فرزندانش
مریم مهرابی و فرزندانش

ارگان رسانه‌ای قوه قضائیه جمهوری اسلامی در واکنش به گزارش‌ها درباره بازداشت مریم مهرابی به همراه فرزندان خردسالش، با متهم کردن این شهروند ساکن اصفهان به «تلاش برای تحریک مردم به خشونت و کشتار» اعلام کرد که فرزندان او «در حال حاضر نزد خانواده‌اش نگهداری می‌شوند.»

در پی گزارش‌های روز سه‌شنبه درباره بازداشت مریم مهرابی، خواهر دادخواه معترض محکوم به اعدام محمود مهرابی، همراه با دو دختر خردسالش، خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه ۳۰ خرداد ادعا کرد که او «به دلیل تلاش برای تحریک مردم به خشونت، جنگ و کشتار با یکدیگر به قصد بر هم زدن امنیت کشور بازداشت شده و دارای سوابق متعدد کیفری بوده» است.

بنا بر اعلام این رسانه وابسته به قوه قضاییه، مریم مهرابی «هم‌اکنون با تفهیم اتهام و با قرار بازداشت موقت به زندان معرفی شده است.»

خبرگزاری حکومتی میزان همچنین با رد گزارش‌های مربوط به جزئیات بازداشت مریم مهرابی، ادعا کرد که بازداشت این شهروند ساکن اصفهان به همراه فرزندانش «صحت ندارد.»

این در حالی است که ماهان مهرابی، برادر این شهروند بازداشت‌شده، روز سه‌شنبه در شبکه اجتماعی ایکس از بازداشت او به همراه فرزندانش خبر داده و هاجر مهرابی نیز در پیامی به صدای آمریکا اعلام کرده بود که خواهرش را «با فرزندان خردسالش» بازداشت کرده‌اند.

او با اشاره به این که خواهرش مریم را در خانه‌اش به همراه فرزندانش بازداشت کرده‌اند، گفته بود: «قاضی در دادگاه به خواهرم گفته چون در ویدئویی درباره خودسوزی خود در مقابل منزل آیت‌الله دولت‌آبادی صحبت کردید، این رفتار شما تبلیغ علیه نظام است.»

انتساب اتهام «تحریک مردم به خشونت و کشتار» نیز در حالی است که خانواده این شهروند بازداشت‌شده تأکید کرده‌اند که فعالیت او تنها در زمینه دادخواهی و پیگیری پرونده برادر معترضش است که به اعدام محکوم شده است.

مریم مهرابی، معلم ساکن اصفهان و خواهر محمود مهرابی زندانی سیاسی محکوم به اعدام، روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد به همراه دختران خردسالش در اصفهان بازداشت شد.

مریم مهرابی اسفند ۱۴۰۱ در حالی که «پیگیر پرونده برادرش محمود مهرابی بود»، توسط مأموران یک نهاد اطلاعاتی در دادسرای شهرستان مبارکه بازداشت شد و سه روز در زندان دولت‌آباد اصفهان بازداشت بود و پس از آن با «تأمین قرار» آزاد شد.

او همچنین در شهریور ۱۴۰۲ در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری دو مبارکه «به ۷۴ ضربه شلاق و سه ماه حبس» محکوم شد. این حکم بعدا به «پرداخت جزای نقدی» بدل شد.

محمود مهرابی، معترض بازداشت‌شده، در پی فعالیت در رسانه‌های اجتماعی توسط شعبه پنجم دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان در اردیبهشت سال به «اعدام» محکوم شد.

هرچند پیشتر خبرگزاری میزان، ارگان رسانه‌ای قوه قضاییه جمهوری اسلامی، در گزارشی صدور حکم اعدام برای محمود مهرابی «به دلیل فعالیت در فضای مجازی» را رد کرده، اما در همان گزارش توضیح داده که محتوای پرونده مهرابی بر مبنای «انتشار مطالبی» در رسانه‌های اجتماعی بوده و مدعی شده که این مطالب شامل «آموزش استفاده از سلاح‌های دست‌ساز، دعوت به تخریب اموال عمومی، تحریک مردم به جنگ و کشتار و توهین به مقدسات» بوده است.

XS
SM
MD
LG