لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۳

عضو خانواده‌های دادخواه: یکی از متهمان پرونده «بچه‌های اکباتان» ۴۰ روز برای اعتراف اجباری شکنجه شد


نوید نجاران، مهدی ایمانی، میلاد آرمون، مهدی حسینی، متهمان پرونده «بچه‌های اکباتان»
نوید نجاران، مهدی ایمانی، میلاد آرمون، مهدی حسینی، متهمان پرونده «بچه‌های اکباتان»

یکی از اعضای خانواده‌های دادخواه اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ جزئیات تازه‌ای از «شکنجه» برخی متهمان پرونده موسوم به «بچه‌های اکباتان» فاش کرده که بر اساس آن نوید نجاران «حدود ۴۰ روز در اطلاعات سپاه تحت شکنجه جسمی و روحی بوده تا اعتراف اجباری کند.»

فواد چوبین، دایی دادخواه آرتین رحمانی معترض کشته شده در اعتراضات سراسری ۱۴۰۱، روز یکشنبه ۱۳ خرداد با ابراز نگرانی از انتقال چهار زندانی سیاسی مرتبط با پرونده «بچه‌های اکباتان» به بازداشتگاه اطلاعات سپاه، در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که سال گذشته در زندان شیبان اهواز در بند ۲ قرنطینه با نوید نجاران، یکی از این چهار زندانی آشنا شده و به گفته نوید، «او حدود ۴۰ روز در بازداشتگاه اطلاعات سپاه «تحت شکنجه جسمی و روحی» بوده تا او را وادار به «اعتراف اجباری» کنند.

آقای چوبین خبر انتقال نوید نجاران، مهدی ایمانی، میلاد آرمون، و محمدمهدی حسینی، زندانیان سیاسی مرتبط با پرونده «بچه‌های اکباتان» به بازداشتگاه اطلاعات سپاه را «بسیار نگران‌کننده» دانسته است.

او با تأکید بر این که نوید نجاران را در بازداشت اطلاعات سپاه با «شکنجه جسمی و روحی» به «اعتراف اجباری وادار کرده بودند و مورد ضرب و شتم شدید قرار داده بودند»، گفت که او «وقتی به زندان شیبان اهواز منتقل شد، تا چند روز توان حرف زدن نداشت.»

به گفته این زندانی سیاسی پیشین، نوید نجاران همچنین «چندین ماه در زندان شیبان حتی از حق دسترسی به وکیل» نیز «محروم بود.»

فواد چوبین با بیان این که اتهامات این چهار زندانی سیاسی «هیچ‌گونه پشتوانه حقوقی و مستدل ندارد»، تأکید کرد که «جمهوری اسلامی می‌خواهد با شکنجه، اعتراف اجباری، و بدون هیچ‌گونه مستنداتی» با اتکا به «سناریوهای ساختگی و دروغین» متهمان پرونده «بچه‌های اکباتان» را «به جرمی متهم کند که هرگز مرتکب نشده‌اند.»

علاوه بر این، گروه مشاوران حقوقی «دادبان» درباره «وضعیت نگران‌کننده» میلاد آرمون، نوید نجاران، مهدی ایمانی،‌و محمدمهدی حسینی هشدار داده است.

گروه حقوق بشری دادبان بر اساس «اطلاعات دریافتی» در شبکه اجتماعی ایکس نوشته که این چهار زندانی سیاسی علاوه بر «مشارکت در قتل عمد» به «محاربه» نیز متهم شده‌اند و نوید نجاران از ۱۱ اردیبهشت از زندان قزل‌حصار در استان البرز به یکی از بازداشتگاه‌های اطلاعات سپاه منتقل شده و «هیچ یک از مقامات قضایی و زندان پاسخ درستی درباره دلیل و مکان انتقال» او به خانواده‌اش نداده‌اند.

بر اساس این گزارش، «اکنون دادبان مطلع شده» هر چهار متهم این پرونده بیش از دو ماه است که از زندان قزل‌حصار به بازداشتگاه اطلاعات سپاه برده شده‌اند و محمدحسین آقاسی، وکیل یکی از آنها، روز ششم خرداد تأیید کرده که این انتقال «دست‌کم دو ماه پیش» صورت گرفته است.

پیشتر، رضا شفاخواه وکیل دادگستری، با اعلام خبر «ارسال مجدد پرونده از سوی مدیر شعبه ۱۳ دادگاه کیفری یک تهران به دادسرا با هدف رفع نقص»، گفته بود که این اقدام «محرمانه» بوده است. این در حالی است که گروه حقوقی دادبان می‌گوید «ختم کامل رسیدگی پرونده در دادگاه کیفری در زمستان سال گذشته (۱۴۰۲) از سوی دادگاه اعلام شده بود» و روشن نیست «چرا دوباره به همان دادگاه یا دادسرا بازگردانده شده است.»

در ابتدای آبان سال ۱۴۰۱، در جریان اعتراضات سراسری و پس از کشته شدن یک تن از نیروهای بسیج به نام آرمان علی وردی در شهرک اکباتان، بیش از ۵۰ تن از جوانان ساکن شهرک اکباتان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و برای ۱۴ تن از آنها کیفرخواست صادر شد.

بنا بر کیفرخواست صادرشده، این معترضان با اتهاماتی از جمله «محاربه»، «مشارکت در قتل عمد»، و «اخلال در نظم و آرامش عمومی» متهم شده‌اند.

پیشتر پیام درفشان، وکیل دادگستری اعلام کرد که میلاد آرمون، محمدمهدی حسینی، مهدی ایمانی، و‌نوید نجاران، با اتهام «محاربه» در زندان هستند.

XS
SM
MD
LG