لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۰

به‌رغم وعده‌های پیشین، حوثی‌ها همچنان از سرباز کودکان استفاده می‌کنند


تصویری از یک کودک‌سرباز ١٧ ساله در نزدیکی یک سد آب در مارب، یمن. ٣٠ ژوئیه ٢٠١٨
تصویری از یک کودک‌سرباز ١٧ ساله در نزدیکی یک سد آب در مارب، یمن. ٣٠ ژوئیه ٢٠١٨

اسناد و مدارک نشان می‌دهد که حوثی‌های یمنی برخلاف توافق پیشین با سازمان ملل، همچنان به استخدام کودک‌سرباز ادامه می‌دهند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دو مقام حوثی گزارش داده که این گروه وابسته به ایران تنها طی دو ماه گذشته چندصد کودک از جمله کودکان ١٠ ساله را به جمع نیروهایش افزوده است. به گفته یکی از این مقامات، این کودکان از زمان برقراری آتش‌بس تحت سرپرستی سازمان ملل در ماه آوریل به خطوط مقدم اعزام شده‌اند.

این دو مقام حوثی که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود، با تکیه بر این استدلال که «پسران ١٠ یا ١٢ ساله مرد محسوب می‌شوند»، تاکید کرده‌اند که این رویه هیچ اشکالی ندارد.

حوثی‌ها با بهره‌گیری از «اردوگاه‌های تابستانی» اقدام به ترویج ایدئولوژی مذهبی‌شان و استخدام کودک‌سرباز می‌کنند. این اردوگاه‌ها در مدارس و مساجد مناطق تحت کنترل حوثی‌ها از جمله صنعا، پایتخت یمن، برپا می‌شوند.

درگیری‌های یمن در سال ۲۰۱۴ و با تصرف صنعا توسط حوثی‌ها و اخراج دولت رسمی از پایتخت آغاز شد. در اوایل سال ۲۰۱۵، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی با هدف بازگرداندن دولت قانونی به قدرت جنگ علیه حوثی‌ها را آغاز کرد.

در نتیجه جنگ، بیش از ۱۵۰ هزار نفر از جمله ۱۴ هزار و ۵۰۰ غیرنظامی کشته شده‌اند، این کشور گرفتار قحطی شده است، و یکی از بدترین بحران‌های بشردوستانه در جهان ایجاد شده است.

در سال‌های گذشته، به وفور پدیده کودک‌سرباز در جنگ یمن مشاهده شده است. بنا به گفته کارشناسان سازمان ملل متحد، در فاصله ژانویه ٢٠٢٠ و مه ٢٠٢١، نزدیک به ٢ هزار کودک‌سرباز حوثی کشته شده‌اند. به گفته آنها، نیروهای طرفدار دولت قانونی نیز در مقیاسی بسیار کوچک‌تر از کودکان استفاده نظامی کرده‌اند و اقدامات بیشتری با هدف توقف این رویه انجام داده‌اند.

بنا بر تخمین سازمان ملل، بیش از ١٠ هزار و ٢٠٠ کودک در جنگ یمن کشته یا معلول شده‌اند و مشخص نیست چه تعداد بیشتری کودک هنوز به عنوان سرباز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در ماه آوریل، این گروه تحت حمایت تهران با امضای طرحی موسوم به «برنامه اقدام» نسبت به پایان رویه استخدام کودک‌سربازان متعهد شدند. به گفته استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، حوثی‌ها وعده داده‌اند که ظرف شش ماه تمامی کودک‌سربازان در صفوف خود را شناسایی و از رده خدمتی خارج کنند.

XS
SM
MD
LG