لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۱

آمریکا از حوثی‌ها خواست کارکنان محلی سفارتش در یمن را آزاد کنند


تصویری از رژه نظامی حوثی‌ها در هفتمین سالگرد ورود نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به جنگ یمن. ٣١ مارس ٢٠٢٢
تصویری از رژه نظامی حوثی‌ها در هفتمین سالگرد ورود نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به جنگ یمن. ٣١ مارس ٢٠٢٢

ایالات متحده روز پنجشنبه از شورشیان حوثی خواست تمامی کارکنان محلی سفارتش در یمن را آزاد کنند.

پیکارجویان حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در ماه اکتبر سال گذشته اقدام به اشغال سفارت ایالات متحده در صنعا و دستگیری ده‌ها کارمند سفارت کردند که بعدها به جز ١١ نفر بقیه آنها آزاد شدند.

سفارت آمریکا که اکنون در خارج از یمن به فعالیت‌هایش ادامه می‌دهد با انتشار توییتی ضمن ابراز تاسف نسبت به مرگ عبدالحمید العجمی، کارمند بازنشسته آژانس ایالات متحده برای توسعه بین‌المللی، از وی به عنوان «یک پدربزرگ بی‌گناه» و «یمنی مفتخر» که در زمینه آموزش کودکان کشورش فعال بود، یاد کرد.

سفارت آمریکا در ادامه از حوثی‌ها خواست که «به این بی‌عدالتی پایان دهند و یک به یک کارکنان کنونی و پیشین سفارت ایالات متحده را بی‌درنگ آزاد کنند.»

روز چهارشنبه نیز وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای با اشاره به تلاش بدون وقفه خود به منظور آزادی کارکنان سفارت در صنعا از حوثی‌ها خواسته بود تمامی کارکنان کنونی و پیشین سفارت را آزاد کنند.

حوثی‌ها نه هیچ اتهامی را متوجه آقای العجمی یا سایر اسرا کرده و نه نسبت به محاکمه آنها اقدامی کرده‌اند.

آسوشیتدپرس به نقل از یک امدادرسان بین‌المللی که نخواسته نامش فاش شود، گزارش داده که آقای العجمی در هنگام بازداشت توسط حوثی‌ها از نارسایی کلیه رنج می‌برد و علیرغم وخامت حالش در هفته‌های اخیر هیچ دسترسی به دارو و کمک‌های پزشکی نداشت.

جنگ یمن یکی از بدترین بحران‌های انسانی جهان را به وجود آورده و طی سال‌های اخیر تبدیل به یک جنگ نیابتی میان عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران شده است. در نتیجه این جنگ ویرانگر، تا کنون بالغ بر ۱۵۰ هزار یمنی از جمله بیش از ۱۴هزار و ۵۰۰ غیرنظامی کشته شده‌اند.

طرف‌های جنگ در اوایل آوریل با یک قرارداد آتش‌بس تحت رهبری سازمان ملل متحد موافقت کردند که قرار است هفته آینده به پایان برسد. سازمان ملل به دنبال تمدید مدت این آتش‌بس است.

XS
SM
MD
LG