لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۶

قوی ترین رشد اشتغال در آمريکا از سال ۱۹۹۹


شلوغی در فصل ايام تعطيلات برای خرده فروشان نيز مويد آمار اشتغال قوی ماه نوامبر است

بازار کار ایالات متحده در ماه نوامبر، با اضافه کردن ۳۲۱ هزار شغل، بهبود بزرگی را نشان داد. اگر چه نرخ ۵ و ۸ دهم درصد بیکاری از ماه پيش از آن بدون تغییر باقی مانده، آخرین آمار اشتغال در نوامبر نشان‌دهنده قوی‌ترین موقعيت کاری ماهانه در نزدیک به سه سال بوده و از ۱۹۹۹ بهترین رشد اشتغال را داراست.

بازار کار ایالات متحده، با اضافه کردن حدود ۱۰۰ هزار شغل در ماه نوامبر بيش از آنچه که تصور می‌شد، به نظر می‌رسد به‌طور چهار نعل در حال تاختن است.

بنا به گفته مارک همريک، کارشناس وبسايت بانک‌ريت، استخدام در تمام بخش‌های اقتصادی قوی بود.

او گفت، «ما و خدمات تجاری و حرفه ای، مراقبت‌های بهداشتی، ساختمان سازی، و تولید را رصد کرديم.»

و بهتر از همه دستمزدها بود، که سالها راکد مانده و اکنون به نظر میرسد که در حال افزايش پيدا کردن است.

مارک همريک گفت، «دستمزدها درحال افزایش است. مردم ساعتهای بیشتری را کار می‌کنند، و ما شاهديم افراد بیشتری به سر کار رفته‌اند.»

باراک اوباما، رئيس جمهوری ايالات متحده، گفت، اقتصاد آمريکا در سال جاری تاکنون ۲ ميليون و ۶۰۰ هزار شغل ايجاد کرده است. اين سریع‌ترین نرخ رشد اشتغال از اواخر دهه ۱۹۹۰ ميلادی است.

اوباما گفت، «صاحبان کار و سرمايه ما در طول ۵۷ ماه گذشته نزديک به ۱۱ ميليون شغل ايجاد کرده‌اند، که طولانی‌ترین رشد اشتغال ثبت شده در بخش خصوصی است.»

با این حال، نرخ بیکاری بدون تغییر در ۵ و ۸ دهم درصد باقی مانده است. به احتمال زیاد به دلیل آن‌که تعداد آمریکائیان بيشتری شروع به جستجوی کار کرده‌اند. و دلیل خوبی هم برای آن وجود دارد. بقول کارشناسان، صاحبان صنايع خود را برای گسترش آماده می‌کنند.

شلوغی در فصل ايام تعطيلات برای خرده فروشان نيز مويد آمار اشتغال قوی ماه نوامبر است. با در نظر گرفتن تنظیمات فصلی که نوسانات موقت را جبران می‌کند، خرده فروشان در ماه گذشته ۵۰ هزار شغل ايجاد کرده‌اند، که نشانه ديگری از شروع سرخوشی اقتصادی در ایالات متحده است.

بهبود، بهبود، بهبود

پيش از انتشار آمار رسمی در روز جمعه ۱۴ آذر (۵ دسامبر)، روز پنج‌شنبه نتايج يک مطالعه اقتصادی نيز منتشر شد، که نشان میدهد بازار کار ایالات متحده قوی‌تر شده است.

دولت گزارش داد که در هفته گذشته ۱۷ هزار نفر کمتر برای دريافت حقوق بيکاری ثبت نام کرده‌اند و اين تعداد کل دريافت کنندگان مستمری حقوق بيکاری در سراسر کشور را به ۲۹۷ هزار کاهش داد. در ۱۱ ماه از ۱۲ ماه گذشته اين رقم زير ۳۰۰ هزار بوده است. اقتصاددانان گفتند که اين تعداد نسبتا کمی است و احتمالا نشان دهنده آن‌است‌که رشد استخدام ادامه خواهد داشت.

نتايج همه‌پرسی از بیش از ۸۰۰ تن از مدیران مالی که درحال ايفای نقش کلیدی در شرکت‌های سراسر کشور هستند نشان داد که تعداد بیشتری از آنها اطمينان خاطر دارند که اقتصاد در حال بهبود است. اين مطالعه توسط موسسه حسابداران رسمی آمریکا (AICPA) انجام گرفت که نشان می‌دهد نزدیک به یک چهارم شرکت‌ها آماده استخدام هستند، در حالی که در سال گذشته در چنين ايامی تنها ۱۳ درصد شرکت‌ها به دنبال استخدام کارمندان جديد بودند.

يکی از اعضای موسسه حسابداران رسمی آمریکا بنام جیم بلیک گفت، «اقتصاد، به خصوص در بخش خرده فروشی، خیلی بهتر کار می‌کند.»

او اضافه کرد، «مردم در حال خرج کردن هستند. آنها با وضعیت خود کمی راحت تر هستند.»

XS
SM
MD
LG