لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۱۱

تظاهرات طرفداران اصلاح قانون مهاجرت


پلیس مرزی آمریکا یک مهاجر غیرقانونی را در مرز ریو گرانده متوقف کرده و از او بازجویی می کند.
پلیس مرزی آمریکا یک مهاجر غیرقانونی را در مرز ریو گرانده متوقف کرده و از او بازجویی می کند.

از زمان روی کار آمدن آقای اوباما، اخراج مهاجران غیرقانونی آهنگی سریعتر از دوران سلف وی داشته است

طرفداران حقوق مهاجران از باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا خواسته اند تا با استفاده از اختیارات اجرایی اش، جلوی اخراج مهاجران غیرقانونی به کشور را بگیرد. در تظاهراتی که روز دوشنبه به همین مناسبت در واشنگتن برپاشد، دهها نفر دستگیر شدند.

فعالان مذهبی و حقوق بشری همراه با مهاجران غیرقانونی در برابر کاخ سفید شعار دادند و از رئیس جمهوری خواستند تا جلوی اخراج مهاجران را بگیرد؛ چون می گفتند این کار موجب جدایی اعضای خانواده ها می شود.

جولیوس تریمبل، کشیش کلیسای متدیست که در تظاهرات شرکت داشت گفت خواستار قانون مهاجرت فراگیر و انساندوستانه ای است که راه را برای تبدیل وضعیت مهاجران به شهروند هموار کند:

«اکثریت افرادی که بازداشت و از آمریکا اخراج شده اند، سابقه جنایی ندارند و مرتکب جرمی نشده اند. مشکل شان این است که سند و مدرکی در دست ندارند؛ و ما راهی برای مراوده با این افراد که اهل محل یا عضو کلیسای ما هستند، نداریم.»

هراردو تورِس یکی از یان مهاجران غیرقانونی است. اهل مکزیک است، ولی می گوید بیشتر از ۲۰ سال است که در ایالت آریزونای آمریکا زندگی می کند:
«می خواهم این آزادی را داشته باشم که به کشورم برگردم و خانواده ام را ببینم. تنها چیزی که می خواهم آزادی رفت و آمد است.

وقتی تظاهرکنندگان به کاخ سفید نزدیک شدند، پلیس مداخله کرد و عده ای از آنها را دستگیر کرد.

جسیکا ووهان مدیر مطالعات سیاستگزاری در مرکز پژوهش های مهاجرت است. مرکز بر این باور است که قانون مهاجرت باید در راستای برآوردن نیازهای اقتصادی آمریکا تغییر کند – نه بر اساس درخواست افرادی که به طور غیرقانونی به کشور وارد شده اند یا پس از پایان مهلت ویزایشان باز هم در آمریکا مانده اند. او می گوید از لحاظ سیاسی، امنیت عمومی، امنیت ملی و اجرای قانون مهاجرت اشتباه است که آقای اوباما جلوی اخراج افراد غیرقانونی از کشور را بگیرد.

از سال ۲۰۰۹ که آقای اوباما روی کار آمد، بیش از ۱.۹ میلیون مهاجر غیرقانونی از آمریکا اخراج شده اند. میزان اخراج مهاجران غیرقانونی در زمان وی بیش از دوران ریاست جمهوری آقای بوش بوده است.

آقای اوباما ماه نوامبر در یک سخنرانی در سن فرانسیسکو، پای صحبت طرفداران اصلاح قانون مهاجرت نشست، و دریافت که از سیاست های وی در این زمینه ناراضی اند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت در این زمینه به تصمیم کنگره متکی است:
«در واقع اگر می توانستم به تنهایی و بدون تصویب کنگره این مسائل را حل کنم، این کار را می کردم. اما ما در کشور قانون زندگی می کنیم و عمل به قانون بخشی از سنت ماست.

سنای آمریکا سال گذشته اصلاحیه قانون مهاجرت را از تصویب گذراند؛ ولی کنگره از تصویب لایحه طفره می رود.

جان بینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا می گوید نسبت به این که اصلاح قانون مهاجرت امسال به تصویب برسد، خوشبین نیست.
XS
SM
MD
LG