لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۸

برنامه کاخ سفید برای مهاجران غیر قانونی


یک روزنامه سرشناس در آمریکا می گوید کاخ سفید در تدارک برنامه ای برای امور مهاجرتی است که به مهاجران غیر قانونی امکان می دهد ظرف ۸ سال وضعیت مقیم و اقامت دائمی قانونی پیدا کنند.

به گزارش روزنامه یو اس ای تودی (USA Today) یازده میلیون مهاجر غیرقانونی در آمریکا می توانند در چارچوب این برنامه خواستار ویزای جدیدی بشوند که زیر عنوان "مهاجر بالقوه قانونی آتی" طبقه بندی شده است.

این روزنامه می گوید براساس برنامه مورد نظر کاخ سفید، مهاجران غیرقانونی باید با ارائه گواهی عدم سوء سابقه ثابت کنند که مرتکب جرائمی جنائی نشده اند، اطلاعات و مدارک موید هویت خود را عرضه کنند و مخارج صدور ویزای جدید را بپردازند.
به مهاجرانی که چنین ویزائی کسب کنند اجازه داده می شود برای مدت چهار سال با وضعیت قانونی در آمریکا اقامت و کار کنند و حتی بتوانند برای سفرهای کوتاه مدت از کشور خارج شوند، و پس از گذشت چهار سال نیز می توانند خواستار تمدید ویزای خود بشوند.
این مهاجران می توانند در دوره هشت ساله درخواست ویزای اقامت دائم بدهند، مشروط بر آنکه زبان انگلیسی را یاد گرفته باشند، با تاریخ و اطلاعات راجع به نظام حکومتی آمریکا آشنا شده باشند، و مالیات هایشان را پرداخت کنند.

در این برنامه پیشنهاد شده است به مهاجران غیر قانونی نیز که در مراحل اخراج از کشور قرار دارند فرصت داده شود خواستار کسب ویزای جدید بشوند.

یو اس ای تو دی می گوید این برنامه مستلزم اختصاص بودجه ای بیشتر برای امور امنیتی است، و صاحبان کسب و کار را موظف می کند در باره وضعیت مهاجرتی کارمندانی که استخدام می کنند اطلاعات لازم را کسب کنند.

این روزنامه می گوید اطلاعات مربوط به این برنامه را از یک مقام دولتی دریافت کرده است، و به گفته او ، این برنامه برای چندین سازمان مرتبط نیز ارسال شده است.

پرزیدنت اوباما گفته است اگر کنگره برای اصلاحات در امور مهاجرت به موقع وارد عمل نشود کاخ سفید با فرستادن لایحه ای به کنگره عرضه خواستار تصویب فوری آن خواهد شد.

سناتور جمهوریخواه مارکو روبیو (Marco Rubio) برنامه مورد نظر کاخ سفید را رد کرده است و می گوید چنین برنامه ای به محض آنکه به کنگره ارائه داده شود رد خواهد شد زیرا مرزهای آمریکا را نا امن باقی می گذارد و امتیاز به مهاجرانی می دهد که بطور غیر قانونی به آمریکا آمده اند.

هر دو مجلس کنگره آمریکا، شامل سنا و مجلس نمایندگان نیز هم اکنون دست اندر کار تدوین لوایح مورد نظر خود در امور مهاجرتی هستند.
XS
SM
MD
LG