لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۷

مسیر کسب تابعیت آمریکا به روی مهاجران غیر قانونیلایحه اصلاح در قوانین مهاجرتی آمریکا سرانجام امروز، چهارشنبه ، پس از مدت ها انتظار به قوه مقننه این کشور برده شد.

این لایحه ۸۴۴ صفحه ای را ، که حاصل کار گروهی از سناتورهای هر دو حزب دمکرات و جمهوریخواه است، سناتور دمکرات چاک شومر، در ساعت چهار بامداد، رسما به کنگره تسلیم کرد.

پرزیدنت اوباما پیشتر از سناتور ها خواستار تسریع در تصویب طرح دوحزبی اصلاحات در قوانین مهاجرتی آمریکا شده است.

سناتور شومر، و سناتور جمهوریخواه جان مک کین، دیروز پس از ملاقات با پرزیدنت اوباما، خوش بینی خود را به پیشرفت در مراحل لایحه رسیدگی به لایحه در کنگره ابراز داشتند .

سناتور شومر به خبرنگاران گفت مراحل تبدیل این لایحۀ ناشی از مصالحه دوحزب به قانون، پیش خواهد رفت، هر چند که گستردگی ابعاد آن در حدی نیست که مورد درخواست آقای اوباما بود.

وی گفت «ما در این باره احساس بسیار خوبی داریم.همه چیز در مسیری بسیار، بسیار خوب پیش می رود. حمایت رئیس جمهوری از پیشنهاد ما، هرچند که کاملا با آن موافق نبود، به نوعی گویای پیشرفت در مسیری درست است.»

پرزیدنت اوباما در اطلاعیه ای کتبی گفته است لایحه دربرگیرنده تمامی خواست های اونیست ولی تا حدودی زیاد با اصول مورد نظر وی و برای اصلاحاتی جامع مطابقت دارد.

سناتور مک کین نیز که در سال ۲۰۰۷ لایحه پیشنهادی اش در مورد مهاجرت بی نتیجه ماند معتقد است لایحه جدید خوب پیش می رود.

وی گفت «این شروع کار است، نه پایان آن. ما جلسات رسیدگی خواهیم داشت. متمم و اصلاحیه خواهیم داشت. بحث در جلسه علنی خواهیم داشت. اما اطمینان دارم که در پایان کار لایحه ای خواهیم داشت که می توانیم برای امضا و تبدیل شدن به قانون روی میز ریاست جمهوری بگذاريم.»

رسیدگی به لایحه مهاجرت در سنا از هفته آینده شروع می شود، و احتمالا تا اواخر ماه مه یا اوایل ماه ژوئن آماده برای طرح در جلسه علنی خواهد بود.

این لایحه، مسیری ۱۳ ساله را در مورد کسب تابعیت به روی ۱۱ میلیون مهاجری می گشاید که به گونه ای غیر مجاز به آمریکا آماده اند و اکنون در آمریکا زندگی می کنند. اما پیش از آن باید اقداماتی در جهت محافظت از مرزهای آمریکا با مکزیک انجام گرفته باشد، که مسیر ورود بسیاری از مهاجران غیرقانونی است.

سناتور مک کین در آریزونا، ایالتی که نمایندگی آن را در سنا بر عهده دارد، بخاطر حمایت از این لایحه که مسیر کسب تابعیت را به روی مهاجران غیر قانونی باز می کند با انتقادهایی شدید مواجه شده است. اما معتقد است بسیاری از آمریکائیان از چنین لایحه ای حمایت خواهند کرد اگر با تقویت محافظت از مرزها و رعایت الزامات مربوط بهکسب تابعیت نیز همراه باشد.

سناتور مک کین گفت «درآن صورت اکثریت قریب به اتفاق آمریکائیان مایلند به افرادی که در این کشور غیر قانونی هستند، و بعضی از آنان سالهای سال است که چنین وضعیتی دارند، فرصت کسب تابعیت و اقامت قانونی بدهند.»

این لایحه حاصل ماه ها مذاکرات پشت صحنه میان دمکرات ها و جمهوریخواهان است.

به گفته سناتور شومر لایحه از حمایت تشکیلات بازرگانی، سازمان های کارگری و بخش کشاورزی نیز برخوردار است.

اگر لایحه از تصویب سنا بگذرد، باید به تصویب مجلس نمایندگان نیز برسد ، هر چند که تصویب آن در آنجا مستلزم طی مسیری دشواری تر است.
XS
SM
MD
LG