لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۳

تاثیر اصلاح قانون مهاجرت بر رشد اقتصادی آمریکا


اگر پرزیدنت باراک اوباما و یک گروه غیرحزبی متشکل از سناتورهای مجلس سنای ایالات متحده بتوانند موفق شوند نظام مهاجرتی کشور را اصلاح کنند، احتمال دارد این تغییرات عاملی برای تقویت رشد اقتصادی کشور باشد. قانون مهاجرت ایالات متحده از سال های ١٩٨٠ تاکنون اصلاح نشده است.

گروهی از سناتورها روز دوشنبه در مورد چارچوب کاری و لایحه قانونی توافق کردند تا در نهایت سرنوشت ١١ میلیون مهاجر غیرقانونی مقیم آمریکا روشن شود و این افراد بتوانند فرصتی برای کسب تابعیت و شهروندی آمریکا بیابند.

اصلاح قوانین مهاجرت می تواند راه را برای کارآفرینی، افزایش تقاضا برای مسکن، افزایش مالیات بر درآمد و کمک به کاهش کسری بودجه هموار کند.

ایالات متحده می تواند با تسهیل ورود تعداد بیشتری از مهاجران قانونی به کشور و اقامت تعداد بیشتری از مهاجران قانونی، به معکوس کردن روند کند نرخ تولد کمک کند و در مقایسه با کشورهایی اروپایی، ژاپن و چین که جمعیت های سالخورده تری دارند خود را از نظر نظام جمعیتی در موقعیت برتر و قوی تری قرار دهد.

آلکس نورسته، کارشناس مهاجرت در «موسسه کاتو» می گوید «تعداد زیادی از صنایع ایالات متحده در حال حاضر و حتی الان که شرایط اقتصادی بسیار بد است، نمی توانند کارگران مورد نیاز خود را بیابند، آن ها نمی توانند سفارش های خود را انجام دهند و خطوط تولیدی خود را همزمان با میزان نیاز و تقاضای بازار همگام شوند».

با وجودی که اختلاف نظرهایی در مورد تاثیر پدیده مهاجرت بر رشد اقتصادی وجود دارد، اما بسیاری از کارشناسان اقتصادی کشور در مورد منافع و مزایای اقتصادی مهاجرت همفکری دارند. آن ها معتقدند روند مهاجرت نرخ تقاضا و میزان بهره وری را افزایش می دهد و به میزان نوآوری و کاهش قیمت ها کمک می کند.

برگرفته از خبرگزاری رویترز
XS
SM
MD
LG