لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۰۸

هشدار صندوق بین‌المللی‌ پول در مورد رشد کمتر از حد انتظار منطقه یورو


صندوق بین‌المللی‌پول درباره خطر کاهش پیش‌بینی خود برای رشد منطقه یورو هشدار داد و از بانک مرکزی اروپا خواست، در صورت ادامه کاهش قیمت‌های ارزی، وارد عمل شود.

هشدار روز چهارشنبه، ۲۱ آبان (۱۲ نوامبر) صندوق بین‌المللی پول انعکاس ترس فزاينده در ميان سياست‌گذاران مالی جهانی از اين است که اتحاديه اروپا در مسیر رشد اقتصادی قرار ندارد، امری‌که موضوع کلیدی برای بحث در نشست رهبران گروه ۲۰ اقتصاد جهان این هفته در استرالیا خواهد بود.

صندوق بین‌المللی پول، موسسه وام‌دهی مستقر در واشنگتن که بر ثبات اقتصادی و مالی جهان نظارت دارد، در ماه اکتبر پیش‌بینی کرده بود منطقه یورو در سال جاری ۸ دهم درصد و در سال آینده ۱ و ۳ دهم درصد گسترش خواهد داشت.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش تهیه شده برای نشست گروه ۲۰ می‌گويد داده‌های ناامید کننده ماه گذشته حتی آن پيش‌بینی‌های اقتصادی محافظه‌کارانه را نيز با ترديد مواجه ساخت، از جمله آمارهای ضعیف «شگفت آور» درباره تقاضای داخلی در آلمان، که بزرگترین اقتصاد منطقه یورو است.

نزدیک به رکود اقتصادی

منطقه یورو که متشکل از ۱۸ کشور است نزدیک به رکود اقتصادی بوده، و انتظار می رود گزارشی که روز جمعه منتشر خواهدشد، نشان دهد که رشد اقتصادی در سه ماهه سوم سال جاری هم‌طراز ۱ دهم درصدی باشد که در سه ماهه دوم شاهد آن بوديم. در يک سال گذشته قيمت‌ها ۴ دهم درصد افزایش داشته‌اند.

بانک مرکزی اروپا مامور شده است تا تورم را نزديک ۲ درصد اما زير آن نگاه دارد.

صندوق بین‌المللی پول گفت از حرکت‌های اخیر بانک مرکزی اروپا در پایین نگاه داشتن نرخ بهره و تزریق پول بیشتر به نظام بانکی منطقه استقبال می‌کند.

صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود گفت، «اما اگر چشم‌انداز تورم بهتر نشود و انتظارات تورم به سير نزولی خود ادامه دهد، بانک مرکزی اروپا باید مایل به انجام کارهای بیشتری، از جمله خريد دارايی های کشورها، باشد.»

XS
SM
MD
LG