لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۱

سايه افت اقتصادی آلمان بر حوزه یورو


بورس فرانکفورت، آلمان – ۱۹ تيرماه (۱۰ ژوئيه)
بورس فرانکفورت، آلمان – ۱۹ تيرماه (۱۰ ژوئيه)

به قول برخی از کارشناسان، وضع از اين هم وخيم‌تر است، زيرا کشورهای بزرگ ديگر، از جمله فرانسه، چشم انداز اندکی برای بهبود نشان می‌دهند.

اقتصاد متزلزل آلمان بر چشم‌انداز بهبود اقتصادی حوزه يورو در سال جاری، سايه‌ای از شک و ترديد افکنده است و اين در حالی است که کشور بزرگ ديگری که بتواند بار منطقه يورو را بر دوش بکشد در افق ديده نمی‌شود.

از اواخر سال گذشته، ۱۸ کشور منطقه یورو به تدريج در حال بيرون کشيدن خود از رکود اقتصادی دو ساله هستند. اما همین که به نظر می‌رسيد اين بلوک اقتصادی بهبود برگشت ناپذيری پيدا کرده است، اقتصاد نمونه آن، يعنی آلمان، شتاب خود را از دست داده و افت پيدا کرده است.

به قول برخی از کارشناسان، وضع از اين هم وخيم‌تر است، زيرا کشورهای بزرگ ديگر، از جمله دومین اقتصاد بزرگ حوزه یورو، يعنی فرانسه، نيز چشم انداز اندکی برای بهبود نشان می‌دهند.

تولید صنعتی فرانسه در ماه مه میلادی (۱۱ ارديبهشت تا ۱۰ خرداد) بطور غیرمنتظره‌ای افت داشت، و تورم به پائین‌ترین سطح خود از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۹ کاهش پيدا کرد. آنچه که بر تيرگی افق اقتصادی می‌افزايد، کاهش توليد بيش از ۱ درصدی صنایع ایتالیا در ماه مه است، که در بيش از يک سال و نيم گذشته شدیدترین افت توليدی را داشته است.

و با اين که اسپانیا انتظار دارد رشد اقتصادی‌اش در ۲۰۱۵ شتاب ۲ درصدی پيدا کند، طبق آمار، پس از سقوط حباب قیمت اموال، از هر ۴ کارگر اسپانيايی يکنفر بيکار است.

يک کارشناس اقتصادی به نام کارستن برژسکی، در نگرانی بخش بزرگی از اقتصاددانان در مورد رشد آهسته و بدون تورم منطقه يورو سهيم است و می‌گويد «اروپا بيش از پيش ژاپنی می‌شود.»

او اضافه می‌کند «نمودار اقتصاد منطقه یورو افقی شده است. من رشد قابل توجهی برای یک سال دیگر نمی‌بينم.»

XS
SM
MD
LG