لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۷

تشدید نگرانی بانک مرکزی اروپا از «ناپدیدشدن تورم» در حوزه یورو


عضو هیات اجرایی بانک مرکزی اروپا، بنوا کور (چپ)، نخست وزیر یونان، آنتونیس ساماراس (نفر دوم از چپ) و رئیس دفتر بانک مرکزی اروپا در یونان، کلاوس ماسوک (راست) پس از جلسه‌ای در دفتر نخست وزیر يونان در آتن – ۶ شهريور (۲۸ اوت)
عضو هیات اجرایی بانک مرکزی اروپا، بنوا کور (چپ)، نخست وزیر یونان، آنتونیس ساماراس (نفر دوم از چپ) و رئیس دفتر بانک مرکزی اروپا در یونان، کلاوس ماسوک (راست) پس از جلسه‌ای در دفتر نخست وزیر يونان در آتن – ۶ شهريور (۲۸ اوت)

برخی از اعضای اتحاديه اروپا مخالف سیاست‌های پولی بیش از حد انبساطی هستند، و تعدادی از اعضا نيز از انجام اصلاحات عقب مانده‌اند

بنا به داده‌های منتشر شده در روز جمعه ۷ شهريور، نرخ تورم ماه اوت در حوزه يورو طبق پيش‌بينی‌ها به کمترين حد در ۵ سال گذشته افول کرد، امری‌که احتمالا بانک مرکزی اروپا را نگران خواهد کرد، اما نه به اندازه‌ای که اين بانک را بطورمستقيم به تغيير سياست وادار کند.

در ۱۸ کشوری که حوزه يورو را تشکيل می‌دهند، قيمت‌های کالاهای مصرفی تنها به ميزان ۳ دهم درصد در دوازده ماه منتهی به اوت افزايش داشت. طبق گزارش يورواستات، دفتر آمار اتحاديه اروپا، اين کمترين افزايش از اکتبر سال ۲۰۰۹ به اين طرف است.

تورم، که در ماه ژوئیه به طور غیرمنتظره‌ای به ۴ دهم درصد کاهش یافت، از ماه اکتبر سال گذشته، در آنچه که ماریو دراقی رئیس بانک مرکزی اروپا آن را «منطقه خطر» زير ۱ درصد ناميد، قفل شده است.

ناپديد شدن تورم برای بانک مرکزی اروپا، در شرايطی که سعی دارد به توقف روند بهبود اقتصادی واکنش نشان دهد، مشکلاتی بوجود ‌آورده است. تحريم‌هايی که اتحاديه اروپا به دليل دست داشتن مسکو در تنش‌های روزافزون اوکراين عليه روسيه در ژوئيه وضع نمود بهبود اقتصادی اروپا را با چالش‌هايی مواجه ساخته بود و اکنون سطح نازل تورم بر اين چالش افزوده است.

به عقيده اقتصاددانان، سطح نازل تورم در ماه اوت (۱۰ مرداد تا ۹ شهريور) فشارها بر بانک مرکزی اروپا برای وضع مشوق‌های مالی بيشتر از آنچه که در نظر گرفته بود را افزايش می‌دهد.

بنا به خبرگزاری رويترز، به نظر نمی‌رسد بانک مرکزی اروپا در نشست روز پنجشنبه ۱۳ شهريور ماه (۴ سپتامبر)، اقدام عاجلی صورت دهد، اگرچه اين امکان غيرممکن هم نيست.

با این حال، سهام‌داران و بازارها، از دراقی خواستار توضيحاتی بيشتری خواهند شد درباره آنچه که بانک مرکزی اروپا و دولت‌های اروپایی برای اصلاحات ضروری و احيای رشد انجام خواهند داد و می‌توانند انجام دهد.

ترکيبی از بهبود بیکاری، رشد کند و تورم پایین موجب نگرانی بزرگی برای حوزه یورو است و بانک مرکزی اروپا از حکومتها خواسته است اجرای اصلاحات ساختاری، که لازمه علاج اقتصاد اروپا است، را سرعت بخشند.

با این حال، برخی از اعضای اتحاديه اروپا مخالف سیاست‌های پولی بیش از حد انبساطی هستند، و تعدادی از اعضا نيز از انجام اصلاحات عقب مانده‌اند.

برخی از تحليلگران وضعيت دراقی را به بندبازی تشبيه کرده‌اند که بين نهادهای محافظه‌کار اروپايی و نياز بازار به محرک‌های بيشتر گام می‌زند. آنها می‌گويند، هر ماه که می‌گذرد و ما به کاهش قيمتها (تورم منفی) نزديکتر می‌شويم، دراقی بيشتر شبيه نرون می‌شود، هنگامی که رم در حال سوختن را رها کرده و دست روی دست گذاشته بود.

کاهش نرخ تورم ماه اوت به‌دنبال کاهش ۲ دهم درصدی قيمتهای نوسانی انرژی رخ داد. قيمتهای مواد غذايی، الکل وتنباکو نيز برای دومين ماه پيايپی در ماه اوت ۳ دهم درصد تنزل داشت.

XS
SM
MD
LG