لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۵

رشد اقتصادی اوايل ۲۰۱۴ کند بوده است


مردی در حال گفتگو با تلفن همراه در ميدان تروکادروی پاريس، نزديک برج ايفل -- ۲۸ ارديبهشت (۱۶ مه ۲۰۱۴)
مردی در حال گفتگو با تلفن همراه در ميدان تروکادروی پاريس، نزديک برج ايفل -- ۲۸ ارديبهشت (۱۶ مه ۲۰۱۴)
گزارش جدیدی نشان می دهد که رشد اقتصادی در برخی از بزرگترین اقتصادهای جهان در اوایل سال ۲۰۱۴ برای دومين بار پياپی کاهش یافته است.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی روز سه شنبه، ۳۰ ارديبهشت (۲۰ مه)، اعلام کرد که اقتصاد جمعی ۳۴ کشور عضو اين سازمان، در سه ماهه ژانويه تا مارس ۲۰۱۴ (۱۱ دی ۱۳۹۲ تا ۱۱ فروردين ۱۳۹۳) تنها ۴/.% افزایش داشته است. اين رشد معادل رصد آخرین سه ماه سال گذشته است و در مقایسه با ۷/.% رشد سه ماهه سوم سال گذشته کاهش بازهم بيشتری را نشان می دهد.

بر اساس گزارش اين سازمان که مقر آن در پاريس است، رشد اقتصادی اوايل ۲۰۱۴ در کشورهای مختلف متفاوت بوده است. مثلا رشد ژاپن ۱.۵% بوده در حالی که آلمان ۸/.% رشد داشته است. اما سازمان همکاری و توسعه اقتصادی می گويد در اولين سه ماهه نخست ۲۰۱۴، ايالات متحده و فرانسه تقريبا رشدی نکرده اند و ايتاليا رشد منفی ۱ دهم درصدی داشته است.

در عين حال، ۱۸ کشور اروپايی حوزه يورو ۲/.% رشد داشته اند، اما بانک مرکزی اروپا، در تلاش برای افزايش رشد اقتصادی و کاهش بيکاری، بزودی قصد دارد نرخ بهره بانکی را کاهش دهد. با این حال، بانک مرکزی ایالات متحده (فدرال رزرو) همزمان با بيرون آمدن اقتصاد آمريکا از کرختی سه ماهه اول، ناشی از زمستان پربرف و سرما، به طورپیوسته از محرک های اقتصادی مستقیم کاسته است.
XS
SM
MD
LG