لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۲۹

آمارهای گمرک: دولت رئیسی با «ارزان‌فروشی بنزین» به کشورهای همسایه یارانه می‌دهد


جایگاه سوخت. آرشیو
جایگاه سوخت. آرشیو

آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد دولت ابراهیم رئیسی در شش ماه نخست سال‌جاری، با روی آوردن به «ارزان‌فروشی بنزین» ۵۰۹ میلیون لیتر بنزین به کشورهای همسایه از جمله عراق، ارمنستان، امارات متحده عربی و افغانستان عرضه کرده است.

روزنامه «هم‌میهن» با بررسی آمار گمرک نوشته است در حالی که قیمت بنزین تا لحظه تحویل روی کشتی ۵۵ سنت در لیتر برآورد می‌شود، بنزین تولیدی ایران با قیمت لیتری ۲۶ سنت به این کشورها فروخته است.

این روزنامه چاپ تهران با انتقاد از «ارزان‌فروشی» بنزین به کشورهای همسایه ایران نوشته است در واقع «حدود سه هزار میلیارد تومان طی شش ماه به همسایگان ایران یارانه بنزین» داده شده است.

این در حالی است که دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی همواره ادعا کرده‌اند بنزین در ایران به مردم کشور ارزان فروخته می‌شود و بارها قیمت آن را افزایش داده‌اند و یا سهمیه مصرف‌کنندگان را محدود کرده‌اند.

آمار صادرات بنزین ایران - منبع: اداره گمرک جمهوری اسلامی
آمار صادرات بنزین ایران - منبع: اداره گمرک جمهوری اسلامی

افزایش چند برابری و شبانه بهای بنزین در آبان‌ماه ۹۸ توسط دولت حسن روحانی، موجب بروز اعتراضات گسترده مردمی در شهرهای مختلف ایران شد که سرانجام با سرکوب شدید، مرگ بسیاری از معترضان و قطع یک هفته‌ای اینترنت سراسر کشور مواجه شد.

به نوشته «هم‌میهن» مسئولان جمهوری اسلامی در واکنش به پرسش‌ها درباره ارزان‌فروشی بنزین، آن را به گردن دولت قبل می‌اندازند و می‌گویند «قراردادهای سال‌های قبل بر اساس قیمت‌های قبلی بوده و ما فقط آن را اجرا می‌کنیم.»

XS
SM
MD
LG