لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۹

صادرات بنزین ایران همزمان با افزایش مصرف داخلی ۷۴ درصد کاهش یافت


پمپ بنزین
پمپ بنزین

گزارش‌های رسمی نهادهای دولتی ایران حاکی از آن است که صادرات بنزین در ۱۱ ماه اول سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال قبل آن ۷۴ درصد کاهش یافته است. دلیل کاهش صادرات، افزایش مصرف داخلی بنزین اعلام شده است.

بیست و چهارم اسفند ۱۴۰۰، جلیل سالاری مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران «توقف صادرات بنزین» را تکذیب کرده و مدعی صادرات بنزین «به‌صورت پیاپی» و «به‌طور میانگین روزانه ۲ میلیون لیتر» شده بود.

بر اساس آمارهای منتشره از سوی گمرک مرکزی ایران، میزان صادرات بنزین در یازده ماه سال گذشته، یک میلیون و ۸۸۸ هزار تن و به ارزش ۷۱۵ میلیون دلار بوده است.

جواد اوجی، وزیر نفت ایران اول فروردین‌ماه امسال از توزیع «میانگین روزانه ۱۱۶ میلیون لیتر بنزین» در کشور در فاصله روز‌های ۲۵ تا ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ خبر داد که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۹ افزایشی ۲۳ درصدی دارد.

آمارهای گمرک ایران به وضوح نشان می‌دهد علاوه بر شکست سیاست افزایش قیمت بنزین به منظور «کاستن از حجم مصرف روزانه»، بسیاری از ادعاهای ماه‌های اخیر مسئولان مبنی بر «افزایش چشمگیر صادرات نفت و فراورده‌های نفتی» و به تبع آن «افزایش درآمد» با تردید مواجه است.

XS
SM
MD
LG