لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۰

حملات پهپادی به نیروگاه اتمی زاپوریژیا؛ شورای حکام آژانس نشست اضطراری برگزار می‌کند


نمایی از نیروگاه هسته‌ای ژاپوریژیا در جنوب اوکراین که به اشغال روسیه درآمده است - آرشیو
نمایی از نیروگاه هسته‌ای ژاپوریژیا در جنوب اوکراین که به اشغال روسیه درآمده است - آرشیو

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به درخواست اوکراین و روسیه برای بررسی حملات پهپادی اخیر به نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا، قرار است این هفته یک نشست اضطراری برگزار کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرد اوکراین برای سومین روز پیاپی با پهپاد به این نیروگاه حمله کرده است. کی‌یف می‌گوید ارتباطی با این حملات ندارد و کار خود روسیه است.

رئیس شورای حکام در یادداشتی محرمانه که بین اعضا توزیع شد و رویترز می‌گوید به رؤیت این خبرگزاری رسیده، گفته است هم روسیه و هم اوکراین خواستار برگزاری یک نشست فوق‌العاده شده‌اند.

او همچنین به ۳۵ عضو شورا اطلاع داده است که این نشست روز پنجشنبه ۱۱آوریل، ۲۳ فروردین، ساعت ۳ بعد از ظهر به وقت محلی برگزار خواهد شد. مقر آژانس در وین پایتخت اتریش قرار دارد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر گفته بود که روز یکشنبه یک پهپاد مهاجم به ساختمان یکی از رآکتورهای این نیروگاه اوکراین که پس از جنگ به اشغال روسیه درآمده، اصابت کرده است.

این نهاد نظارت هسته‌ای سازمان ملل متحد در بیانیه خود، بدون آن که هیچکدام از طرفین جنگ را سرزنش کند، خواستار توقف اینگونه حملات به این بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا شده است.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس، که از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین بارها درباره ایمنی این نیروگاه هشدار داده است، روز دوشنبه این حملات را «جدی» خواند و گفت «نباید دوباره تکرار شود.»

از زمانی که نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا توسط روسیه در اولین هفته‌های تهاجم به اوکراین در سال ۲۰۲۲ تسخیر شد، مسکو و کی‌یف بارها یکدیگر را به هدف قرار‌دادن این نیروگاه متهم کرده‌اند.

گروسی اواسط اسفند ماه گذشته برای گفت‌وگو با مقامات روس درباره وضعیت نیروگاه زاپوریژیا و لزوم تامین امنیت آن به روسیه رفت. او با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز دیدار کرد.

XS
SM
MD
LG