لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۲

روسیه به‌دنبال پیشروی در شرق اوکراین؛ کی‌یف می‌گوید شش هواپیمای نظامی روسیه را منهدم کرده است


تصویری از شلیک یک تانک روسی.
تصویری از شلیک یک تانک روسی.

در شرایطی که روسیه سعی می‌کند از مشکل اوکراین در خصوص کمبود مهمات بهره ببرد و در شرق این کشور پیشروی کند، اوکراین اعلام کرد دست‌کم شش هواپیمای نظامی روسیه را در پایگاهی هوایی در منطقه جنوبی «روستوف» منهدم کرده است.

وزارت دفاع روسیه هم گفته است که کی‌یف یکی از بزرگترین حملات شبانه خود در هفته‌های گذشته را انجام داد و بیش از ۵۰ پهپاد به خاک روسیه شلیک کرد.

یک منبع امنیتی در کی‌یف به خبرگزاری فرانسه گفت که حمله به پایگاه هوایی «موروزوفسک» روسیه حداقل شش هواپیمای روسی را منهدم کرد و هشت هواپیمای دیگر نیز به شدت آسیب دیدند.

روسیه می‌گوید نیروهایش ۴۴ پهپاد از ۵۳ پهپاد شلیک شده توسط کی‌یف در طول شب، منطقه روستوف را هدف قرار دادند که درست در آن سوی مرز اوکراین قرار دارد و محل شماری از سایت‌های اصلی نظامی است.

واسیلی گولوبف، فرماندار روستوف گفت که حمله پهپادی به منطقه موروزوفسک، جایی که پایگاه هوایی در آن قرار دارد، «خسارات اندکی» به یک نیروگاه وارد کرده است و برق حدود ۶۰۰ ساکن آنجا قطع شده است.

او همچنین گزارش داد که پنجره‌های یک ساختمان آپارتمانی تخریب شده است اما اشاره‌ای به پایگاه هوایی نکرد.

در همین حال، نیروی هوایی اوکراین اعلام کرد که روسیه در شبانه روز گذشته پنج موشک و ۱۳ پهپاد را به سمت خاک این کشور پرتاب کرده است.

کی‌یف می‌گوید هر ۱۳ پهپاد ایرانی نوع «شاهد» را سرنگون کرده است.

جمهوری اسلامی بارها به دلیل ارسال پهپاد به روسیه مورد انتقادهای بسیاری از سوی کشورهای جهان قرار گرفته است. در این ارتباط، ایالات متحده تحریم‌های متعددی را علیه جمهوری اسلامی به دلیل ساخت و ارسال پهپادهای رزمی به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین، وضع کرده است.

همزمان، درگیری‌ها میان نیروهای دو کشور در نزدیکی شهر «چاسیو یار» اوکراین در منطقه شرقی دونتسک که برای این کشور اهمیت زیادی دارد شدت گرفت ولی کی‌یف رسیدن نیروهای مسکو به حومه را رد کرده است.

با این حال، وبلاگ‌نویسان نظامی اوکراینی و روسی گفته‌اند که نیروهای روسی به حومه شهر رسیده‌اند.

خبرگزاری «آر‌آی‌اِی» روسیه به نقل از یک مقام رسمی اعلام کرده است که نیروهای روسی وارد حومه شهر شده‌اند.

سخنگوی فرماندهی ارتش شرق اوکراین به خبرگزاری رویترز‌ گفت که این گزارش صحت ندارد و درگیری‌ها ادامه دارد ولی اوضاع را «متشنج» توصیف کرد.

نیروهای روسیه پس از تصرف شهر آودیوکا در ماه فوریه در حال پیشروی در شرق اوکراین هستند.

پیشروی سریع روسیه در «چاسیو یار»، با جمعیت ۱۲ هزار و ۲۰۰ نفری قبل از جنگ که در غرب شهر ویران شده «باخموت» قرار دارد، شکست تلخی برای کی‌اف خواهد بود.

کی‌یف نیز در ماه‌های اخیر حملات هوایی خود را به خاک روسیه افزایش داده و سایت‌های نظامی و تأسیسات انرژی این کشور را هدف قرار داده است.

این در حالی است که اوکراین در پی تأخیر در دریافت کمک‌های غربی، با کمبود نیروی انسانی و مهمات روبرو شده است.

ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، روز چهارشنبه ۱۵ فروردین، پیشنهاد ایجاد یک صندوق مالی جهت کمک به اوکراین را مطرح کرد.

هدف این صندوق گردآوری بودجه‌ای ۱۰۰ میلیارد یورویی در پنج سال برای اوکراین جهت مقابله با تهاجم نظامی روسیه است.

روسیه در حال حاضر حدود ۱۸ درصد از خاک اوکراین را کنترل می‌کند و در هفته‌های اخیر حملات دوربرد خود به زیرساخت‌های انرژی این کشور را تشدید کرده است.

روسیه در پنجم اسفند سال ۱۴۰۰ به اوکراین حمله کرد. تهاجم روسیه انتقاد شدید اکثر کشورهای جهان را به دنبال داشته است.

XS
SM
MD
LG